16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 28°
  • Izmir 31°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.017
Dolar5,7134
Euro6,413
Altın258,94

Kahraman Türk Kadını !

Tükiye'de bir ilçeye atanan ilk kadın subay olan Songül Şenoba, FETÖ'nün kumpasından sonra görev aldığı Şırnak'ta şehit düştü

Kahraman Türk Kadını !

Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından hareket ettikten kısa bir süre sonra düşen helikopterde şehit düşen Yarbay Songül Yakut, Jandarma tarihinde bir ilçeye komutan olarak görevlendirilen ilk kadın subaydı.

Dün Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından hareket eden ve içerisinde 13 personelin bulunduğu AS 532 Cougar tipi bir helikopter, hareketinden kısa bir süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak saat 20.55 sıralarında düştü.

BABASINI 8 YAŞINDA KAYDETTİ


Kazada şehit olan Jandarma Yarbay Songül Yakut, 1976 tarihinde doğdu. Malatya Yeşilyurt nüfusuna kayıtlı ve 5 kardeşin en küçüğü olan Yakut, babasını 8 yaşında kaybetti. Yakut, ilk, orta, lise eğitimini Malatya'da aldı. Yakut'un, çocukluk hayali olan askerlik mesleğine girmesinde en fazla destek annesi ve ailesinden geldi.

Kara Harp Okulunu kazanan ve kendi arzusuyla jandarmayı seçerek 1997 yılında buradan mezun olan Yakut, Ankara Jandarma Okullar Komutanlığında bölük ve takım eğitim komutanlığı yaptı.

JANDARMA TARİHİNDE BİR İLK


Daha sonra ataması yapıldığı Şırnak'ta 2 yıl boyunca Psikolojik Harekat Subaylığı görevini yapan Yakut, 28 yaşında üsteğmen rütbesi ile Beypazarı İlçe Jandarma Komutanlığına tayin edildi. Yakut'un 54 bin nüfuslu ilçeye Jandarma Komutanı olarak tayin edilmesi ile Jandarma tarihinde de bir ilk gerçekleşti. Bir ilçede jandarma komutanlığı yapan ilk kadın olan Yakut, 2 yıllık görev süresinin dolmasından sonra merkeze atandı.

Jandarma Genel Komutanlığında 2012 yılında kurulan Aile İçi Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğünde şube müdürü olarak da görev alan Yakut, aile içi şiddetin sona ermesine karşı başarılı çalışmalarda bulundu.

Binbaşı rütbesinde görev alırken Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kurduğu kumpas nedeni ile çok sevdiği mesleğinden ayrılmak zorunda bırakılan Yakut, girdiği hukuk mücadelesini kazanarak beraat etti. Ardından da terfi ettirilerek yarbay rütbesi ile Şırnak'a tayin edildi.

Şehit Jandarma Yarbay Songül Yakut, son olarak Şırnak'taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında Harekat Merkez Amiri olarak görev yapıyordu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri