Şanlıurfa'da kutsal topraklara gidebilmek için yıllardır bekleyen şehit yakınları, Diyanet İşleri Başkanlığınca şehit aileleri ile gaziler ve yakınlarına sunulan imkan sayesinde hacca gidecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocuklarıyla gaziler ve eşleri için sunduğu kurasız hac imkanına Şanlıurfa'da 69 şehit yakını ve gazi başvuru yaptı.

Yıllardır kuraya katılmalarına rağmen isimleri çıkmadığı için hacca gidemeyen şehit yakınları, şimdi özlemini duydukları kutsal topraklara kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin kırsalında 2011 yılında terör örgütü PKK üyelerinin saldırısı sonucu şehit olan Er Mehmet Topraksüren'in annesi Anzeliha ile babası İhsin Topraksüren de şimdiden hac heyecanı saran şehit yakınlarından.

Anzeliha Topraksüren, yaptığı açıklamada, 20 yaşındaki oğlu Mehmet'in 6 yıl önce Şemdinli'de şehit olduğunu belirtti.

Oğlunun acısını halen ilk günkü gibi yaşadığını dile getiren Topraksüren, şehit annesi olduğu için de gurur duyduğunu belirtti.

HACCA GİTMEK İÇİN 10 YILDIR BEKLİYORDU

Oğlu Adnan Yaslı, 2003 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK üyelerince yolla döşenen patlayıcının patlaması sonucu şehit olan baba İbrahim Yaslı da yaklaşık 10 yıl önce eşiyle hac için başvuruda bulunduklarını fakat bir türlü kısmet olmadığını belirtti.

Bu yıl şehit yakınlarına tanınan kurasız hac imkanıyla hacca gidecekleri için heyecanlı olduklarını anlatan Yaslı, "Oğlum 14 yıl önce Nusaybin'de 5 arkadaşıyla birlikte şehit oldu. Oğlum şehit olduğunda 20 yaşındaydı. Çok iyi bir insandı. Allah ona şehitliği nasip etti. Kısmet olursa onun sayesinde hacca gideceğiz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Yavuz da Türkiye'de daha önceki yıllarda şehit ve gazi yakınlarına hac kontenjanın yüzde 5 olduğunu, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığının kurasız hac uygulamasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Geçen yıllarda şehit yakınlarına tanınan kontenjanın az olması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirten Yavuz, şunları kaydetti:

"Bu yıl hacca gitmek isteyen şehit ve gazi yakınlarının sayısı artı. Şanlıurfa genelinde 69 şehit yakını hacca gitmek için başvuruda bulundu. Bu konuda emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Diyanet İşleri Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kutsal topraklara gidecek olan şehit aileleri ülkemizin birlik ve beraberliği için dua ediyorlar. Özellikle önümüzdeki günlerde yapılacak halk oylamasında devletimizin yanında olacaklarını belirtiyorlar. Şehit yakınlarına tanınan bu hak için tüm yetkililere teşekkür ediyoruz."

Kaynak: AA