Kafkasya’da Özel Kuvvetlerin gerçekleştireceği tatbikat başladı.

Gürcistan’da düzenlenen Kafkas Kartalı Özel Kuvvet Operasyonu Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın iştirakiyle Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in civarında bulunan Vaziani askeri üssünde başlatıldı.

Savunma Bakanlığı’nın sunmuş olduğu açıklamaya göre üçlü tatbikat, Vaziani’de 4. Mekanize Tugay Atış yerinde başlatılmış bulunuyor.

Açıklama metninde geçen bilgilere göre tatbikat esnasında üç devletin özel askeri birliklerinin taktiksel malumat ve deneyimlerinin birbirlerine aktarılması, kabiliyetlerin birlikte yükseltilmesi ve potansiyellerinin kullanımının en ileri seviyelere taşınması amaçlanıyor.

2009’DAN BU YANA HER SENE YAPILIYOR

Tatbikatta, Doğrudan Misyon Operasyonu, Hususi Keşif Operasyonu, Helikopter Uçuş Talimi, Meskûn Bölgelerde Harp Talimi, Uzman Nişancı Eğitimi meselelerinde müşterek talimler uygulanacak.

Genelkurmay Başkanlığı’nın geçtiğimiz hafta sunduğu açıklamalara göre, 2009 yılından itibaren her sene yapılan tatbikatın maksadı, tatbikata katılan ülkeler arasındaki iyi ilişkilerin ilerletilmesi, birlikte karar alma durumuna hazırlıklı olma gibi sebepler kapsamında değerlendiriliyor.

Sürdürülen tatbikatta Türkiye bir hususi güç timi, bir uzman nişancı ve iki genel maksatlı kullanıma uygun helikopter ile nakliye uçağından oluşan kadrosuyla katılım sağlıyor.

Medyada yayınlanmasına izin verilmeye tatbikatlar 14 Haziran’da son bulacak.