Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov, Batının kuvvetli bir Türkiye’den korktuğun aktararak, ''Zira bu bölgede demokrasisi güçlü Müslüman bir ülke istemiyorlar. Çıkarları değişik; tüm dünyada patron rolü oynamak istiyorlar'' ifadelerini kullandı.

Özbekistan’ın 12 senedir görev yapan Ankara Büyükelçisi Kadyrov, Tükiye-Özbekistan bağlantılarından, FETÖ ile mücadeleye, kritik konularda açıklamalar yaptı.

ALLAH BUNLARDAN BİZİ KORUDU

Özbekistan’ın 1991 senesinde Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından sonra FETÖ’nün ülkelerinde okullar açarak sızma girişimlerinde bulunduğunu belirten Büyükelçi Kadyrov, 1996 senesinde bu yapının farkına vardıklarını kaydetti. Dönemin Özbekistan hükümetinin FETÖ’nün okullarından rahatsız olduğunu ve FETÖ’ye ait okulları kapatan ilk ülkenin Özbekistan olduğunu anımsatan Kadyrov, ''Özbekistan’'da şu sıralarda FETÖ'cüler yok. Bu yapı ile ilişkili olanların tedbiri alındı. Yoksa bizde de başka türlü oyunlar oynayabilirlerdi. Allah bunlardan bizi korudu'' şeklinde dile getirdi. Büyükelçi Kadyrov, şöyle devam etti:

BATI, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE'DEN KORKUYOR

Birbirimize destek vermeli, dayanışma içerisinde olmalıyız. Etrafımızda dostlarımız da mevcut, düşmanlarımız da. Çok açık ifade edebilirim ki Batı, güçlü bir Türkiye’den korkuyor. Korkuyorlar çünkü bu bölgede demokrasisi güçlü Müslüman bir ülke istemiyorlar. Çıkarları değişik; bütün dünyada patron rolü oynamak istiyorlar. Diğer yandan bizler seviniyoruz çünkü Türkiye kuvvetleniyor. Dışarıdan ne söylerlerse söylesinler 'otoriterlik, diktatörlük' bunların hiç biri Türkiye için uygun kelimeler değil.

Bu manada Türkiye’nin politikası güçlü bir politika. İnsanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikasını sevebilir ya da karşı çıkabilirler fakat genel manada Sayın Erdoğan’ın politikası bana göre yerindedir. Zira bu bölgede Türkiye’ye güçlü bir lider gerek. Çünkü etrafımızda o kadar oyuncular var ki, çevremizde o kadar Türkiye’yi parçalamak isteyenler var ki, bu manada güçlü Türkiye olması önemli. Bugün net bir şekilde söyleyebilirim.

15 Temmuz darbe kalkışamsı yalnızca Türkiye için değil, kardeş ülkeler için de çok üzücü bir hadiseydi. Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini yüzde yüz destekliyoruz. Her örgütün arakasında kim bulunuyor bunu çok iyi biliyoruz. Batı, ‘Türkiye şeriat ülkesi olacak, diktatörlük var, otoriterlik var’ diyor. Sen buraya gel sokaklarda yürü sonrasını anlayacaksın.