Ramazan ayının son günlerinin içinde olduğumuz şu günlerde insanlar tarafından en çok merak edilen husular arasında Kadir Gecesi ne zaman sorusu geliyor. Ramazan ayının 27. gecesine denk düşen Kadir Gecesi bu yılda Müslümanlar tarafından idrak edilecek. Kuran-ı Kerim'in bu gece inmiş olması Kadir Gecesinin önemini çok daha fazla artırıyor.

Kadir Gecesi, üç ayların en sondaki olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine den gelir. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin değeri şu sözlerle dile getirilmiştir.

'' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

KADİR GECESİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun yerlerde Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları güçlendirilmeli, sağlamlaştırılmalıdır.

* Üstünde namaz borcu olanlarin nafile namazı eda etmeden önce hiç değilse beş vakit kaza namazı eda etmeleri daha doğru olur. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan daha hayırlıdır. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar edilmeli; O'nun şefaatini isteyip, ümmetinden olma şuuru yenilenmeli.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.