Kaçak Nargile Tütününde Büyük Tehlike

Ankara'da polis ekiplerinin son 1 yıl için yaptığı operasyonda, 6 bin 555 kilo kaçak nargile tütünü ele geçirildi, 98 şüpheli hakkında da işlem yapıldı.

Kaçak Nargile Tütününde Büyük Tehlike

Medicana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Gönüllü, son zamanlarda kullanımı artan nargileyle ilgili uyarılarda bulundu. Nargileye ilave edilen aromaların ekstra bir zarar ortaya çıkardığını belirten Prof. Dr. Gönüllü, insanların da kömür aleviyle yanan o tütün ziftini solunum yollarına çektiğini söyledi. Prof. Dr. Gönüllü, sigaradan alınan bütün zararlı kimyasalların nargileden de alındığını ifade ederek, "Nargile dumanı suyun içinden geçtiği için, zararlı maddelerin o suyun içinde kaldığını iddia ediyorlar; ama bu kesinlikle yanlış bir bilgi. Yani sigaranın verdiği tüm zararları, nargile içen kişilerde de görüyoruz" dedi.

''İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL''

Prof. Dr. Gönüllü, ekstra konulmuş tatlandırıcı gibi katkı maddelerinin ilave zararlar ortaya çıkarabildiğini vurgulayarak, "'Bunlar besinlerde de kullanılıyor, besinlerde zarar vermiyorsa nargilede de zarar vermez' diye söylenir; ama işin aslı öyle değil. Çünkü biz bunları besinlerde kullandığımız zaman yakıp dumanını solumuyoruz.

''TÜTÜN ÜRÜNLERİ SORUMLU OLUYOR''

Nargilenin kısa dönemde öksürük vesaire gibi çeşitli zararları var; ama zaman içinde çok büyük zararları var. Bunların da en başında, özellikle gırtlak kanseri, dil kanseri, ağız içi kanserleri ya da akciğer kanseri gibi kanserler geliyor. Ve bütün kanserlerin yüzde 30'undan nargile de dâhil olmak üzere tütün ürünleri sorumlu oluyor" diye konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR