Terör örgütü DEAŞ'ın Barselona'da düzenlediği terör saldırısından sonra Avrupa'da Müslümanlara olan nefret söylemleri giderek artmış durumda.

DEAŞ'ın İslam'la alakası olmamasına gün gibi ortadayken, söylemlerini Müslümanlara nefret üzerinde oluşturan Avrupalı islam düşmanlarına, Türkiye'den kaçan Can Dündar da katılmış oldu.

"İSLAM'DA SORUN OLDUĞU BARİZ"

İtalya'da yayın yapan Corriere della Sera'ya açıklamalarda bulunan John Dündar, Avrupa'da hareket eden Müslüman kesimin çoğunun terörist olduğunu söyledi.

Terörizmin sorunlarının derin olduğunu açıklayan firari Can Dündar, "İslam'da bir sorun olduğu bariz!" diyerek sözlerine devam etti.

Açık konuşmanın doğru olduğunu açıklayan John Dündar, gerçeklerin söylenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Almanya’da düzenlenen bir televizyon programına katılan Can Dündar’ın, Türkiye aleyhine attığı iftiralara eski AB komisyon Başkan Yardımcısı Verheugen, tepki gösterdi.

Türkiye aleyhine bir televizyon programına katılan Can Dündar, beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Yalan yanlış bilgilerle Türkiye'ye iftira atan Can Dündar’a yanıt Alman konuk Verheugen'dan geldi.

Eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, “Türkiye’yi AB’ye yakınlaştıralım diye Almanya olarak biz rapor ettik. Ben o yıllarda Başbakan olan Erdoğan’ı her aradığımda “Türkiye olarak demokratikleşme alanında daha neler yapabiliriz” diye sorardı. Ben de çeşitli önerilerde bulunurdum. Erdoğan, benim önerdiğim tüm demokratikleşme çabalarımı yerine getirdi" dedi.

Verheugen'ın sözlerine karşı çıkan ilk isim Can Dündar oldu. Dündar’ın söylediklerine aldırmayan Verheugen, "Soruyorum değişen nedir? Türkiye mi değişti? Biz de mi bir şey var? Şimdi Erdoğan için diktatör diyoruz. Çok yanlış ve hatalıyız ve bir an önce bu hatadan dönmeliyiz” dedi.

Programın amacı Türkiye’yi kötülemekti ve Verheugen bu amaca hizmet etmedi. Bunu gören Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Laschet , Verheugen'in sözlerine karşı çıkan bir diğer oldu. Verheugen’ın eleştirileri bununla sınırlı kalmadı.

Türk Bakanlarının Almanya’da konuşturulmamasının da hatalı olduğunu dile getiren Verheugen, “Almanya’da 4 milyondan fazla Türk yaşıyor. Bu insanların elbette bilgi alma hakkı var. Elbette Cumhurbaşkanı Ve Başbakan’ın gelmesi ve konuşması normaldir" dedi.