2442 sene hapis cezası istemiyle yargılanırken tahliye edilen Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ün yargılandığı bir başka dava dosyasına yeni bilirkişi raporu girdi. İstanbul 11. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iletilen raporda Jet Fadıl için “paravan şirket kurarak, bu şirket üzerinden usulsüz para toplamak suretiyle çıkar sağlamayı planladıkları” yazıyor. Bilirkişi heyeti ceza davasından tahliye olanJet Fadıl’ın “şirketin içini boşalttığını” tespit ediyor.

TAHLİYE OLMUŞTU

İstanbul Bayrampaşa’da Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı vatandaşlardan para topladığı halde projeleri tamamlamadığı gerekçesi ile 21 Aralık 2015 yılında tutuklanan ve hakkında 2442 yıl hapis cezası istenen “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz, 28 Mart 2017’de tahliye edilmişti. Ceza davasından tahliye edilen Jet Fadıl hakkında bir yandan da “alacak davaları” devam ediyor. Bu dava dosyalarına yönelik ilk bilirkişi raporu geldi. Almanya’da olan mağdur Zikri Kederli’nin başvurusuna bakan 1 Kasım 2017 tarihli bilirkişi raporu mahkeme dosyasına girdi.

Bilirkişi heyeti Caprice Gold Gayrimenkul Yatırım Turizm ve İnş. Tic. Ltd. Şti., Fadıl Akgündüz, Akgündüz’ün yeğeni Mehmet Salih Obut, Akgündüz’ün ablası Avniye Obut ve Akgündüz’ün eniştesi İbrahim Obut tarafından “paravan şirket kurularak haksız çıkar kazanmak planıyla para toplandığını, toplanan paraların nerelere harcandığının belirsiz olduğunu” tespit etti. Bilirkişi heyetinin tespiti rapora şöyle girdi: “Bilirkişi kurulumuz, davalıların (Capricegold şirketi, Fadıl Akgündüz ve akrabaları kastediliyor) paravan şirket kurarak, bu şirket üzerinden haksız para toplamak amacıyla çıkar sağlamayı amaçladıkları, şirketin içini boşalttıkları, toplamış oldukları paraları nereye kullandıklarına yönelik somut bir veri sunmadıkları bu şekilde haksız çıkar elde ettikleri, sonuç ve kanaatine varmış bulunmaktadır...”

'TÜZELKİŞİLİK PERDESİ'

Bilirkişi heyeti mahkemeye “şirketin tüzelkişilik perdesinin kaldırılarak davacının hasarından (davalıdan gayrimenkul satımı için tahsil edilen para) müteselsilen sorumlu olmaları gerektiği hakkında” görüş ifade etti.