Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret bağlamında geldiği Japonya'nın başkenti Tokyo' da bulunan Sasakawa Barış Vakfında "Ortadoğu' daki Son Gelişmeler ve Türkiye'nin Rolü" bahsinde bir konuşma yaptı.

JAPONYA'YA FETÖ UYARISI

Japonya ile bağlantılarına dair yorumlarda yapan Bakan Çavuşoğlu, "Terör tüm ülkelerin ortak hasmıdır." ifadesini kullanarak, Tokyo yönetimi ile bu bağlamda mutabık olduklarını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, devletin kademelerine sızan FETÖ' nün alçakça yaptığı kanlı darbe girişimini hatırlatarak, "Bağlılığı devlete değil FETÖ'ye olan, diplomatların yüzde 25'ini ihraç etmek zorunda kaldık." diye belirtti.

Bu hain örgütün tüm dünyaya tehdit olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, eli kanlı terör örgütü FETÖ üyelerinin aynı vakitte bazı memleketlerin istihbarat ağlarında çalıştığına dair uyarıda bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Alçak terör örgütü FETÖ, Japonya' da da çok aktif ve burada büyük bir tehdit unsuru oluşturuyor." ifadesini kullanarak, probleme dair Japon yetkililere uyarıda bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ BİRİNCİ VELİAHT DEĞİŞİKLİĞİ

Bakan Çavuşoğlu’ nun konuşmasından sonra bir dinleyicinin Suudi Arabistan' daki birinci veliaht değişikliğine dair sualini yanıtladı. Mevlüt Çavuşoğlu "Suudi Arabistan' ın verdiği anayasa değişikliği kararları o ülkenin kendi iç sorunudur, saygı ile karşılarız." diye yorumda bulundu.