Japonya'nın batısındaki Kanaqavada yer alan köylüler ürettikleri dörtgen karpuzları yabancı devlet piyasalarına sunmaya başlamışlar. Köylüler bu ilkbahar ilk defa temmuz sonunda 280 adet karpuzu süper market mağazalarına dağıtmışlar.

Bu tür karpuzları ilk defa 40 sene önce Japonya’nın Zentsuzi kentindeki köylüler üretmiş. Küp karpuzlara ilginin çoğalmasıyla beraber Japon köylüler üretimi daha da çoğaltılar.Köylüler böyle bir devrime imza atmalarının nedeni ise çok enterasan. Japonyalı köylüler karpuzların buzdolabına rahatca yerleştirebilmesini istemişler.

ADET FİYATI 90 DOLAR

Japon köylüler küp karpuzların adedini 90 dolara satıyorlar. Bu ürünler özellikle Tokyo ve Osakadaki büyük mağazalar aracılığıyla müşterilere sunuluyor. Gelen talep üzerine karpuzlar artık yurt dışına da ithal edilmeye başlanılmış.

Karpuzların nasıl bu şeklini aldığına gelince, çiftçiler karpuzları olgunlaşmadan kenarları 18 cm. uzunluğundaki metal kutulara yerleştirdiklerini ve 10 gün kutuda kaldıktan sonra hasat öncesi yeniden kutudan çıkardıklarını söylüyorlar.

KARPUZLARA AVRUPA ÜLKELERİNDEN YOĞUN TALEP VAR

Japonya'da üretilen karbuzlara avrupadan yoğun talep olduğu belirtilirken japon üreticiler dört köşe karbuzun dünyada aşırı ilgi gördüğü için üretimlerine son sürat hız verdiklerini beyan ettler.