Muğla'da bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı, gündüz turistleri gece de nesli tükenme tehlikesinde olan caretta carettaları ağırlıyor.
Ortaca ilçesindeki Dalyan Mahallesi'nde yer alan, dünyada en iyi korunan plajlar arasında adı geçen ve caretta carettaların önemli üreme bölgeleri arasında bulunan İztuzu Plajı'nda kuluçka dönemini bitiren kaplumbağaların yavruları denizle karşılaşıyor. Kuluçka dönemlerini bitirerek kabuklarından ayrılan yavru caretta carettalar, kumu geçerek yüzeye çıkıyor. Denize 5 ila 50 metre mesafedeki yuvalarından uzaklaşanyavrular, tilki, yengeç ve yırtıcı kuşlara yem olma riskine rağmen yaşam alanları suya doğru ilerliyorlar.

DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR

Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi (DEKAMER) Müdürü Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska yaptığı konuşmada, İztuzu Plajının kaplumbağalar ile turistlerin ortak bir şekilde kullandıkları kumsal olmasından dolayı dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Plajda gelen ziyaretçilerin gündüz vakitlerinde şemsiyelerini açıp, şezlonglarda güneşlenerek denize girebildiğini söyleyen Kaska, carettaların "yuvalama zonu" denilen yerlerinde ise şemsiye ve şezlong kullanımının yasak olduğunu söyledi.

İztuzu kumsalında koruma ve kullanma dengesine dikkat edildiğini belirten Kaska, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu uygulamasıyla 30 senedir süren koruma çalışması olduğunu söyledi.