Türkiye'nin 3. büyük şehri İzmir'de hemen hemen 3 haftadır sendika ve belediye arasında süren kavga sebebiyle işçiler greve gitmiş, halk mağdur olmuş ve gemiler çalışmadığı için karayolunda da trafik artmıştı.

GREV YARIN SONA ERİYOR


İzmir Belediyesi'nin Hemşehri İletişim Merkezi Twitter hesabından grevin biteceğini; "Saat 15.00'dan itibaren yeniden sefere başlıyor iki gözümün çiçeği" ifadeleriyle ilanb etti. Paylaşımda kullanılan üslup vatandaşların tepkisine neden oldu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Denizciler Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZDENİZ AŞ arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmadı.

15 GÜN OLDU

Anlaşmazlık nedeniyle başlayan grev vapurların çalışmaması, şehir trafik akışını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

15 gündür devam eden grev nedeniyle yurtdaşlar otobüslerde hayvanlar gibi tıklım tıklım gitmeye devam etti.

Öte yandan İstanbul Şişli'de de çöp dağları oluşmuş halde.

Şişli Belediyesine bağlı Kent-Yol şirketinin personel alımı ihalesine alınmadığını öne süren Kent-Yol işçileri iş bıraktı. Şişli Belediyesinin Feriköyde yer alan Temizlik İşleri Müdürlüğündeki çöp araçlarının çıkışına izin vermedi.

Belediye önünde toplanan işçiler yarına dek bir anlaşma sağlanmazsa, sabah İstanbuldan Ankaraya doğru 25 gün sürecek bir yürüyüşe başlayacaklarını ifade etti. Şişli Belediyesi ise Kent-Yolun ihaleye katılma koşulları taşımadığı için ihaleye alınmadığını savunarak, işçilerin herhangi bir hak kaybına uğramayacaklarını veya işsizlikle karşılaşmayacaklarını aktardı.