İzmir'de Buca, Bayındır ve Konak'a ait 4 noktada çıkan yangına müdahele edilmesi için 5 helikopter 2 amfibik uçak 10 arazöz sevk edildi.

Günlerdir devam eden yangınlara, itfaiye ekipleri ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri havadan ve karadan müdahale etti.


KONTROL ALTINA ALINDI


Vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına destek verirken dört ayrı bölgede çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Yangın sebebiyle yüzlerce çam ve zeytin ağacı yandı.

500 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU


Sadece Bayındır ilçesinde çıkan yangında bile 500 hektarlık orman ve tarım arazisinin zarar gördüğü belirtildi.

Yanan alanın havadan görüntüleri, alevlerin geride bıraktığı kabus gibi tabloyu ortaya koydu.

NE OLMUŞTU?

zmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, basın mensuplarına yaptığı konuşmada, Kızılkeçili ile Ovacık mahalleleri arasındaki Lütuflar bölgesindeki ormanlık alanda başlayan yangının dün akşam geç vakitlerde kontrol altına alındığını haber verdi.

Yangından sonra bölgede soğutma çalışmalarına başladığını söyleyen Aybal, konuşmasına şöyle devam etti: "Salı günü meydana gelen ve yaklaşık 500 hektar alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangına 150 ekibimiz müdahale etti. 9 helikopterle 4 uçağın da katıldığı çalışmalarda bine yakın söndürme işçisi, teknik eleman ve muhafaza memuru çalıştı. Büyükşehir, çevre belediyeler ve diğer kurumlardan da itfaiye ve iş makinesi yardımı aldık. Hava iyiye gidiyor ama sigara dumanı kadar duman kalmayana kadar çalışmalarımız sürecek."