İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sebebiyle 15 Temmuz saat 19.00'dan, 16 Temmuz saat 07.00'ye dek şehirdeki toplu taşımanın ücretsiz olması kararını verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin temmuz ayı ikinci toplantısı belediye binasında yer alan meclis salonunda yapıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yer almadığı ve Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda meclis üyeleri, 15 Temmuz Milli Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle, 15 Temmuz saat 19.00'dan, 16 Temmuz saat 07.00'ye dek şehirdeki toplu taşımanın ücretsiz olması kararını oy birliğiyle verdi.

Toplantıda konuşma yapan Aydoğan, 15 Temmuz darbe kalkışmasını kınadığını aktardı.

12 Eylül askeri darbesinde Bornova Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Aydoğan, "Yüzde 50'nin üzerinde oyla seçilmiş bir belediye başkanıydım, hiçbir suçum yoktu. Bir sabah geldiler zarfla görevden attılar. İşin zor tarafı gidecek yerim de yoktu. Türk halkı bunları gördü. Bugün askeri rejimlerin kimden gelirse gelsin, ülkeye getirdiği sıkıntıları sadece yaşayanlar bilir. Biz bunları yaşadık." şeklinde ifade etti.

15 Temmuz darbe kalkışmasını milletin hiçbir şey düşünmeden bastırdığını belirten Aydoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin sağduyulu tüm vatandaşlarını hiçbir ayrımı olmadan solcusuyla, sağcısıyla hiçbir ayrım yapmadan herkes ayağa kalktı bu büyük felaketi durdurdu. Bu hakikaten milletin başarısıdır.15 Temmuz'da bu millet hiçbir şey düşünmeden tüm Türk halkı olarak elinden gelen gayereti gösterdi ve bunu bastırdı. İnanıyorum ki bundan böyle Türkiye'de böyle şeyler olmasın. Demokrasi yerleşsin, adalet, hak ve hukuk yerleşsin. Millet mutlu olsun. İhtilal ile mutluluk olmaz. İhtilal ile mutlu olanlar ancak belli bir sınıf ve gruptur. Onun için bu olayı başardık bundan sonra böyle bir şey olmasın."