İzmir ve İstabul içiN uzmanlar son dakika uyarılarda bulundu. 9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptığı açıklamasında herkesin bildiği birşey İstanbul depremi için tarih vermese de deprem olacağını yineledi. 

RİSK VAR

Sözbilir açıklamasında, "Bütün bilim adamları en kısa sürede, zamanı belli olmamakla birlikte önemli bir deprem riskinin olduğunu belirtiyorlar"  dedi. 

İZMİR VE İSTANBUL'U UYARDI

Sözbilir korkutan uyarısında "Ege ölçeği ile baktığımız zaman, Ege'deki depremler biraz daha yavaş gelişen fayların oluşturduğu depremler. Uzun süreli depremler oluyor yani her fay ortalama 500-1000 yılda bir kırılıyor. Ama örneğin İzmir ve çevresinde yaklaşık 400 yıldır yıkıcı bir deprem olmuyor. Bu ne demektir? Demek ki depremin oluş zamanı yaklaştı" dedi.

10 YIL GEÇTİ

Her on sene de bir korkutucu depremlerin olduğunu açıklayan Sözbilir konuşmasını şunları söyleyerek sonlandırdı. Sözbilir, "Türkiye'de, sonuçta kırılma aşaması gelen her fay belli bir tehlike potansiyeline sahiptir ama dünya ölçeğinde de Kuzey Anadolu Fayı deprem riski en yüksek faylardan bir tanesi çünkü sistematik bir fay. Çok sayıda sekmendi var bin 500 kilometre uzunluğunda bir fay. Sekmendleri yaklaşık 100-200-300 yılda bir deprem üretiyor. Zaten Türkiye'de 10 yılda bir yıkıcı deprem olur, Türkiye'nin böyle bir jeolojik yapısı var. Özellikle bu bölgelerde, Afyonkarahisar gibi bölgelerde yakın zamanlarda, son 100 yılda insanların yaşadığı yıkıcı depremler, can ve mal kayıpları yaşandı. Mesela son Bodrum depreminden de 6.6 büyüklüğünde bir deprem aslında önemli bir depremdi ama denizde olduğu için fayın kırıldığı kesim insanlara ve yapılaşmaya fazla zarar gelmedi. Normal şartlarda Bodrum'un içerisindeki bir fay kırılsaydı çok ciddi bir yıkım olurdu." dedi.