Son dakika haberlerde İyi Parti'nin kapatılması için savcılığa yazı gönderildiği açıklandı. Fetullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformuna bağlı Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER),tarafından savcılığa gönderilen İyi Parti kapanma önerisi nasıl sonuçlanacak merak edildi. 

KAYI BOYU SİMGESİ ÇOK KONUŞULDU

Bilindiği üzere İyi Partinin simgesinin Kayı Boyu'na benzediği iddiaları gündeme çıkmış ve sloganlarının da siyaset ahlağına uymadığı geçtiğimiz gün iddia edilmişti. 

İLGİYE BAĞLADI

Geçtiğimiz gün Akşener Anıtkabir'i ziyareti sırasında kendşsine yöneltilen sorulara cevap vermiş ve 'Kıskanılmak iyidir' demişti. Akşener, partinin amblemi ve logosuna yönelik eleştirilere, “İlgiye bağlıyorum” şeklinde cevap verdi.

PARTİ KAPATMA DAVASINDA SON DURUM NE?

Bilindiği üzere İyi parti için kapatma davası başlayacak mı bilinmez, herkes akıbeti merak ediyor.  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan TAYDER'in dilekçesi, Yargıtay Cumuriyet Başsavcılığı'a gönderilecek.

SUNULAN DİLEKÇE

Dernek dilekçesinde  “Anayasa Mahkemesince temelli kapatılan veya siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimleri, amblemleri, rumuzları, rozetleri ve benzeri işaretleri aynen veya iltibasa mahal verecek şekilde başka bir siyasi partice kullanılmayacağı gibi, daha önce kurulmuş Türk devletlerine ait topluma mal olmuş bayrak, amblem ve flamalar da siyasi partilerce kullanılmaz. Parti Genel Başkanlığına Meral Akşener adlı şahsın seçildiği İYİ Parti adlı siyasi partinin logosunun aşağıdaki fotoğrafta da görülen ‘8 ışınlı (huzmeli) Güneş’ olduğu belirtilmiş ve bu logo kamuoyuna resmî ağızlardan deklare edilmiştir. Yanı sıra Oğuz Türklerinin Kayı Boyu’nun resmini sunduğumuz simgesi ve aynı zamanda bayraklarının flaması da sanki mezkur partinin gayri resmi logosu imiş gibi pervasızca kullanılmakta; bu kullanım ve paylaşım sadece sıradan parti üyeleri ile sınırlı kalmamakta, partinin kurucu üyeleri başta olmak üzere tepe üyelerince de açık ve net şekilde kullanılmaktadır” denildi.