İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "İstanbul depremi 2035 ile 2055 arasında olabilir. Bunlar iki depremdir, birisi Küçükçekmece önünde 6,4-6,7 şiddetinde, diğeri ise Marmara Ereğlisi önünde 7-7,2 şiddetinde olacaktır" dedi.

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi

İstanbul depremlerinin 2 bin 300 senelik geçmişini araştırdığını söyleyen İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Milleti korkutmanın, felaket senaryoları yazmanın lüzumu yok" dedi. Deprem uzmanı Ercan, "7,5'lik bir deprem için 1000 sene geçmesi gerek" sözlerini kullandı. Ercan, 2035 ile 2055 arasında da Küçükçekmece'de ve Marmara Ereğlisi'nde deprem olacağını ifade etti.

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyüklüğünün 7'nin üstünde olması beklenen İstanbul depremiyle alakalı olarak açıklamalar yaptı.

"YANILMA PAYIM 10 YIL OLABİLİR"

Sözcü'den Yüksel Şengül'e açıklamalar yapan Ercan, "Üç üniversitenin ortaklaşa açıkladığı çalışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu ardından şunları söyledi:

"İstanbul'da 2045'ten önce büyük deprem olmaz' dedim. Yanılma payım 10 sene olabilir. 10 sene önce olabilir veya 10 sene sonra. Kısacası beklenen İstanbul depremi 2035 ile 2055 arasında olabilir. Bunlar iki depremdir, birisi Küçükçekmece önünde 6.4-6.7 şiddetinde, diğeri ise Marmara Ereğlisi önünde 7-7.2 şiddetinde olacaktır. Bu depremler hep gecikmiş. Bu gecikme zamanları da 50-100 sene arasındadır. Yani, gecikme olursa, ki olması büyük bir ihtimaldir, beklenen İstanbul depremi 2095 ile 2150 arasında olacaktır. Veri sayınız ne kadar uzun seneler öncesine dayanırsa hata payınız azalır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR