Kütahya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanık A.S. ile avukatları ve yakınları dahil oldu.

Emekli din görevlisi olan ve 28 Temmuz'da tutuklanan A.S, duruşmada etkin pişmanlık yasasından yararlanmayı talep ettiğini beyan ederek itirafçı olmak istediğini söyledi.

Mahkeme heyetinin isteği kabul etmesi üzerine A.S, FETÖ'nün Kütahya yapılanmasında yer alan, içlerinde üst düzey örgüt yöneticilerinin de olduğu yaklaşık 100 kişinin isim listesini mahkeme heyetine verdi.

Örgütün Kütahya yapılanmasını ve faaliyetlerini anlatan A.S, 1984 yılında FETÖ'ye ait öğrenci yurdunun altındaki camide imam olarak görev yaptığı sırada örgütle tanıştığını hatırlatarak, 17-25 Aralık'tan sonra örgütle arasına mesafe koymaya çalıştığını söyledi.

FETÖ'ye ait yurtların normal öğrenci yurdu gibi faaliyet gösterdiğini aktaran A.S, "Yurtlardaki zeki olan çocukları bir süre sonra farklı amaçlarda kullanmak üzere evlere taşıdılar. Halkın öğrenciler için verdiği yardım paralarıyla dershaneler ve özel okullar kurdular. İnsanları kandırmak için kurdukları dernekleri kullandılar." diye konuştu.

Örgütün şifreli haberleşme programı olan "ByLock"u kullanması için kendisine baskı uygulandığını ifade eden A.S, baskılara ve zorlamalara rağmen programın telefonuna yüklenmesini kabul etmediğini, bu nedenle de örgüt mensuplarının tepkisiyle karşılaştığını anlattı.

A.S, gözaltına alınmasının ardından da itiraflarda bulunması nedeniyle tutuklu bulunduğu cezaevinde tehdit edildiğini dile getirerek, "FETÖ'cü olması nedeniyle memuriyetten ihraç edilen bir infaz koruma memuru 'Sen bizi satarsan biz de sana eziyet ederiz.' şeklinde beni tehdit etti. Örgüt mensupları aileme dışarıda baskı uyguladılar." ifadelerini kullandı.

Darbe girişimi olmadan önce örgüte ait mal varlığının kaçırıldığını belirten Saygılı, bu konuda tanıdığı birçok kişiye baskı uygulandığını belirtti.

Mahkeme heyeti, itirafları ve örgütün Kütahya'daki yapısının deşifre edilmesine yönelik açıklamaları nedeniyle A.S. hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

 

Kaynak: Sabah