'Vietnamlı şoförler' ve '15 bin TL maaşla operatör bulunamıyor' haberlerinden sonra hükümet harekete geçti. Son aylarda özellikle de inşaat alanında gündeme gelen ‘Çalıştıracak işçi bulamıyoruz’ sıkıntısı karşısında hükümet düğmeye bastı. Türkiye’nin mega projeleri olarak isimlendirilen projelerin yapım aşamasında ortaya çıkan operatör, şoför ve teknik eleman sıkıntılarından sonra istihdam seferberliği doğrultusunda ‘Kupon yöntemi’ sistemi uygulamaya geçiyor.

Kupon yöntemi ismiyle uygulamaya geçirilecek sistemde katılımcılara verilen teorik eğitimler aynı anda pratiği de yapılacak. Bu sayede katılımcıların mesleki eğitim ile ilgili yeterli seviyeye ulaşıp ulaşmadığı da bire bir gözlemlenecek.

2 sene süre ile uygulanacak olan mesleki eğitimlerin zamanlaması da esnek olacak. Eğitimlerin ücretlerinin tamamını devlet üstlenecek. Ayrıca eğitimlere katılımı arttırmak ve sürekliliği sağlamaya ilişkin, katılımcılara eğitim gördükleri süre boyunca 8 ayı kadarı için günlük 54 lira da cep harçlığı verilecek. Bununla birlikte eğitimleri başarı ile bitirenlere mesleki yetkinlik sertifikaları da verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstihdam Şurası’nda gerçekleştirdiği konuşmasında ‘Aramızda öyle sektör temsilcileri var ki yurt dışından çalıştırmak için şoför getiriyorlar. İş makinesi için operatör getiriyorlar.’’ ifadeleriyle gösterdiği 3. Havalimanın yapımını üstlenen firma 300 kamyon için gazetelere verdiği ‘şoför’ ilanlarına 82 kişiden başvuru gelince Vietnam’dan kamyon şoförü getirebilmek için ilgili bakanlık ve kurumlara müracaat ederek ‘ithal şoför ‘izni almıştı.

Diğer taraftan geçtiğimiz zamanlarda Adanalı müteahhitler de mimar ve mühendislerden daha yüksek maaşla, ayda 15 bin liraya çalışacak vinç operatörü bulamadıkları için ailelere çocuklarını bu iş koluna yönlendirmeleri yönünde teklif yepmışlardı.