İtalya Başbakanı Conte: Yunan ve Rum Dostlarımızın Yanındayız

Doğu Akdeniz’deki Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim hakkında konuşan İtalya Başbakanı Conte, Yunanistan ve Rum kesimi ile dayanışma halinde olduklarını açıkladı.

İtalya Başbakanı Conte: Yunan ve Rum Dostlarımızın Yanındayız

İtalya Başbakanı Conte, Doğu Akdeniz’de tırmanan gerilim hakkında konuştu. Conte, “Türk tarafının tek taraflı eylemleri karşısında Yunanistan ve Kıbrıs'tan (Rum Kesimi) dostlarımıza güçlü dayanışmamızı belirtmek istiyorum.” Dedi.

İTALYA BAŞBAKANI CONTE MED-7’DE KONUŞTU

Fransa'nın ev sahipliğinde Korsika adasında gerçekleştirilen MED-7 adıyla anılan Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi'ne katılan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Malta Başbakanı Robert Abela düzenlenen basın toplantısında konuştu.

"GERİLİM HERKESİN ZARARINA"

Doğu Akdeniz'de son dönemde artan tansiyona da değinen İtalya Başbakanı, "Doğu Akdeniz'deki gerilimi, bunun herkesin zararına olduğu ve bunu düzeltmek için mümkün olan her şeyi yapmanın görevimiz olduğu bilinciyle ele aldık.

Burada büyüyen bir endişe söz konusu ve biz de diyalog ufuklarını genişleten ve paylaşılan çözümleri belirleyen erdemli bir görüşme sarmalı başlatmak istiyoruz." diye konuştu."

"YUNAN VE RUM DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Conte, "Türk tarafının tek taraflı eylemleri karşısında Yunanistan ve Kıbrıs'tan (Rum Kesimi) dostlarımıza güçlü dayanışmamızı belirtmek istiyorum. İtalya olarak biz bunu hep yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Bu noktada, AB Dönem Başkanı Almanya'nın ve AB liderlerinin süregelen anlaşmazlıkları kökünden ele alan ve diyaloğu yeniden başlatacak daha yapıcı yaklaşımlar için desteklemek önemlidir." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR