İsveç Dışişleri Bakanlığı, 5 Temmuz' da Büyükada' daki şüpheli toplantıya yapılan operasyonda gözaltına alınan ve dün sabaha karşı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmalarına karar verilen isimlerden Ali Gharavi ile lakalı olarak açıklamada bulundu.

"ENDİŞELİYİZ"

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jessica Garpvall, İsveç vatandaşı Gharavi' nin tutuklanmasından ötürü endişeli olduklarını dile getirdi.

"GHARAVİ İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ"

Deutsche Welle' nin haberine göre "İstanbul' daki Başkonsolosluğumuz, Ankara' daki Büyükelçiliğimiz ve Stockholm' daki Dışişleri Bakanlığı bu konu ile alakalı çalışıyor" diye belirten Garpvall, Gharavi ile görüşmek istediklerini ifade etti. Garpvall, şahısların duruşmasına İsveçli diplomatların katılmasına izin verilmediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Türkiye' de tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner' in Büyükada' da gizli bir toplantı yaparken yakalanarak tutuklanmasına Almanya' dan tepki geldi. Berlin' de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, büyükada toplantısında tutuklanan Steudtner' in serbest bırakılmasını talep etti. Almanya'daki teröristlere oturma izni ve maaş verilmesini "yargının kararı" diye ifade eden Angela Merkel, Alman ajanı Peter Steudtner' in tutuklanması ile alakalı "yargı" ifadesini hiç kullanmayarak "Türk makamları tarafından tutuklanması" ifadesini kullandı.