Geçen günlerde Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde yapılan operasyon hakkında daha detaylı bilgiler gün yüzüne çıktı. 2'si ölü, 3'ü sağ bir şekilde toplam 5 teröristin yakalandığı operasyonda, eli kanlı terör örgütü PKK’ya yakın radyo kanalından hain teröristlere talimat geldiği öğrenildi.

Tunceli'nin Ovacık İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'u 2012 yılında şehit eden PKK mensubu Gürbüz Topçu'nun sağ bir şekilde ele geçirildiği operasyondan önce istihbarat ekipleri söz konusu radyoyu takibe alarak şifreyi çözdü ve hain teröristleri inlerinde yakaladı.

İSTEK ŞARKI ÜZERİNDEN TALİMAT

Terör örgütü PKK’ya ait radyo kanallarından 'istek' olarak çalınan şarkı ve türkülerle hain teröristlere talimat verildiğini anlayan istihbarat ekipleri bu kanalları takip etmeye başladı.

İstihbarat ekipleri bir süre önce bir radyo kanalında sunucunun ‘Dersim'den bir hevalin Amanoslar'daki hevallere hediyesi’ diyerek Kürtçe çaldığı Nurhak parçasında şifreli bir şekilde talimat verildiği öğrenildi. Şifre, Nurhak'tabulunan teröristlere ‘Dersim (Tunceli) hattı üzerinden Amanoslar (Hatay) hattına yani Afrin yönlü hareket edin’ talimatı veriliyordu. Talimat sonrasında bir grup PKK mensubunun Tunceli'den Nurhak'a gideceği yönünde bilgiler alan ekipler, operasyon hazırlığına başladı. Jandarma özel harekât timleri tarafından yapılan operasyonda 'Turabi-Alişer' kod adlı Hüseyin Akçiçek ile Renas kod adlı terörist ölü olarak, ‘Azad Çüngüş’ kod adlı Gürbüz Topçu yaralı, iki terörist ise sağ olarak ele geçirildi.

Ölü olarak yakalanan hain terörist Hüseyin Akçiçek'in örgütün sözde Güneybatı Toros Eyalet sorumlusu olduğu öğrenildi. Hainin bu senenin Mart ayında Suriye'ye giderek oradan Nurhak kırsalına sorumlu olarak gönderildiği anlaşıldı. Teröristlerin Afrin'e gitmeyi planladığı anlaşıldı.