Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında cezaevine gönderilen Hava  Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde Koordinasyon Şube Müdürü Albay Ali  Durmuş'un, darbe girişiminden önce 6 savaş uçağının Diyarbakır'dan havalanması  için görüşmelerde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıktı.  Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğince 29 Temmuz'da cezaevine  gönderilen, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen Durmuş'un, tutuklanma  gerekçeleri mahkeme tutanağında detaylı şekilde yer aldı.

Tutanakta Durmuş'un, darbe girişiminden bir gün önce 8. Ana Jet  Üssü'ne giderek, darbeye hazırlık eylemleri kapsamında bazı görüşmeler  gerçekleştirdiği belirtildi.  

6 UÇAĞI AYARLAMIŞ 

Durmuş'un gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra darbe girişiminin  gerçekleştirildiği 15 Temmuz'da  Ankara'ya döndüğü ve Akıncılar Üssü'ne gittiği  ifade edilen tutanakta şunlar kaydedildi: "Albay Ali Durmuş, şüpheli bulunan darbeci generaller Hakan Evrim ve  Kubilay Selçuk ile çalışmış, 8. Ana Jet Üssü'nden darbeye teşebbüs eyleminde  kullanılmak üzere kalkan 6 uçağın Ankara'ya gitmesi hususunu ayarlamış, yine bu  uçakları kullanan darbeci pilotlarla hareket ettiği, öncesinde birlikte görev  yapmaları nedeniyle aralarında bağlantı bulunduğu, ayrıca 8. Ana Jet Üssü ile  Akıncılar Üssü'nde darbeci general olan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel  Sekreteri Veysel Kavak ile hareket ederek bu kişinin talimatlarını yerine  getirdiği, yine darbeci generallerden Hakan Evrim'in isteği doğrultusunda 8. Ana  Jet Üssü'nde bulunan Özel Kuvvetlere ait bir ekibi darbeye teşebbüs eyleminde  kullanılmak üzere Ankara'ya götürecek uçağı uyarlamaya çalıştığı belirlenmiştir."

Tutanakta, Durmuş'un bu şekilde üzerine atılı, "Türkiye Cumhuriyetini  ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "silahlı  terör örgütüne üye olma", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme"  suçlarını işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi oluşturan somut deliller bulunduğu  için tutuklanmasına karar verildiği kaydedildi.

İLK UÇAKLA ANKARA'YA DÖN TALİMATI 

Durmuş, mahkemedeki ifadesinde Diyarbakır'a geldiğinde, darbe  girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan 8. Ana Jet Üs Komutanı  Tuğgeneral Deniz Kartepe ile evinde görüştüğünü belirterek, görüşmenin içeriğinin  rutin konular olduğunu ileri sürdü.  

15 Temmuz günü de Kartepe ile makamında görüştüklerini ifade eden  Durmuş'un mahkemede, "Daha ziyade harekat komutanı olan Edip Akgülay ile görüşmek  için karargaha gitmiştim. Akgülay'ın uçuşu olmasından dolayı kendisi ile  görüşemedik.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından Genel Sekreter olan Albay Veysel  Kavak, 15 Temmuz günü saat 03.00'te beni arayarak sabah ilk uçakla Ankara'ya  dönmem gerektiğini söyledi. Nedenini sorduğum halde söylemedi. Kavak, Ankara'ya  gittiğimde bana ihtiyacı olacağını, kendisini aramamı istediğini belirtti. 17.40  uçağı ile Ankara'ya gittim." dediği öğrenildi.

AKINCILAR ÜSSÜ'NDEKİ DURUMU AKTARMAMI İSTEDİ 

Ankara'ya ulaştığında Kavak ile Hava Kuvvetleri Komutanlığında  görüştüğünü dile getiren Durmuş, ifadesinde şunları kaydetti:    "Veysel Kavak bana Genelkurmay Başkanı, İkinci Başkanı ve MİT  Müsteşarı'nın toplantıda olduğunu, Akıncılar Üssü'nde bir hareketlilik olduğunu,  kendisinin üste kimseyle görüşemediğini, bağlantı sağlayamadığını, bu nedenle  Akıncılar Üssü'ne giderek oradaki durumu kendisine aktarmamı istedi.

Akıncılar  Üssü'ne giderek komutanların nerede olduğunu sordum. Bana 143. Filo'da oldukları  söylendi. Gittiğimde orada bir kalabalık olduğunu gördüm. Diyarbakır'daki  uçakların kalkış yapıp yapmadığını soran General Hakan Evrim'e kalkış yapmadığını  belirttim.

Hakan Evrim üste bana 8. Ana Jet Komutanlığında bir grup Özel  Kuvvetler ekibinin Ankara'ya gelmesi gerektiğini, bunun için Casa uçağı bulunup  bulunmadığını sordu.  Casa uçağının bulunduğu ancak kalkış için talimat gerektiği  belirtildi. 16 Temmuz günü Akıncılar Üssü'nde kaldım. 17 Temmuz günü ise sivil  şekilde üsten ayrıldım. Üste bulunduğum sırada buradan bazı uçaklar kalktı ancak nereye gittiği konusunda bilgim yok."  

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına  alınan Ali Durmuş, 29 Temmuz'da nöbetçi Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı.

AA