21 Haziran 2018
  • Istanbul 29°
  • Ankara 26°
  • Izmir 28°
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
BIST94.773
Dolar4,7612
Euro5,4852
Altın193,411

İşte AK Parti ve MHP İttifakının Ayrıntıları!

AK Parti ve MHP arasındaki ittifak görüşmelerinden sonra ittifak paketi Meclis'e sunuldu. Paket, TBMM'ye AK Parti ve MHP'nin ortak imzası ile sunuldu.

İşte AK Parti ve MHP İttifakının Ayrıntıları!

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin ortak kanun teklifi, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin imzasını da taşımakta.

Teklifle alakalı AK Partili Mustafa Şentop açıklama yaptı.

Mustafa Şentop şunları kaydetti:

Hükümet sistemi değişikliliği için doğal olarak  kanunlarda da değişiklikler yapmak gerek. Benzer şekilde yine Yenikapı’da ortaya konan milli mutabakatı somutlaştırmak üzere, Türkiye’nin önündeki seçimlerde kanunlara temel kazandırmak üzere çalışmalara başlamıştır. Milli mutabakat komisyonu burada huzurlarınızdayız. Her partiden üçer arkadaş olarak çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Temel amacımız anayasa değişikliğinin gerekli kılmış olduğu uyum kanunları ve reformu, gerçekleştirecek düzenlemeleri yapmaktır.

Yerel seçimler ile ilgili düzenlemeleri yapmak üzere çalışmalara başladık.

Toplam 26 maddelik metin, 4 kanunda değişiklik içermekte. Milletvekili seçimi kanunu, siyasi partiler kanununda da değişiklikler bulunuyor. Bu metinin hepsi seçim ittifakıyla ilgili düzenlemeler değildir. Bir kısmı anayasa değişikliğinin zorunluğu kıldığı düzenlemeler, bir kısmı seçim güvenliğiyle ilgili düzenlemelerdir dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

İLİşKİLİ HABERLER