İşte 2019 Maaş Düzenlemeleri

Ocak ayında çalışan çalışmayan herkesin geliri yükselecek. Asgari ücrete gelecek zamla beraber borçlanma miktarlarında da değişiklikler görülecek.

Ocak ayında çalışan çalışmayan herkesin geliri yükselecek. Asgari ücrete gelecek zamla beraber borçlanma miktarlarında da değişiklikler görülecek. Aralık ayında doğum ve askerlik borçlanması yapan kişiler kazançlı olacak. Ocak ayında asgari ücrette yükselme olacak. Halen brüt 1.777,5 lira ve net 1.404,6 lira olarak ödenen asgari ücret geçen sene yüzde 8 yükseltilmişti. Asgari ücretin artışıyla beraber tüm ödemeler ve borçlanmalar da artacak.

Öncelikle erken emeklilik için yapılan doğum ve askerlik borçlanmalarında taban fiyatlar yükselecek. Bu tarihten önce harekete geçenler, kazançlı durumda. Borçlanmada tutarlar asgari ücrete göre hesaplanıyor. En düşük borçlanma tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 32'si oluyor. Buna göre, bu sene borçlanma yapanlar günlük en az 18 lira 96 kuruş ödüyor. Aylık en düşük borçlanma tutarı da 568.8 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak’tan önce 1 çocuk için 2 senelik (24 ay) doğum borçlanması yapılırsa, en az 13 bin 651 lira ödeniyor. Yine bu sene bitmeden askerlik borçlanması yapanlar 540 günlük (18 ay) borçlanma için en az 10 bin 238 lira veriyor. Tüm bu tutarlar, 1 Ocak'ta yükselecek. Yüzde 8'lik yükselme dikkate alınırsa doğum ve askerlik borçlanmalarında en az 100 liralık kazanç ortaya çıkacak.

MEMUR MAAŞLARI ARTIYOR

Ocak ayı yalnızca asgari ücret artışı değil birçok maaşa zam olarak da önemli bir tarih. Memur maaşları toplu sözleşme doğrultusunda yüzde 4 zamlanacak. Buna göre; maaşlarda 108 ile 417 lira arasında yükselme yaşanacak. En düşük memur maaşı 2 bin 721 liradan 2 bin 829 liraya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına, 2017'nin ikinci yarısında yapılan enflasyon oranında zam olacak.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR