Yalova'nın Çınarcık ilçesi merkezli 4,5 şiddetinde  bir deprem yaşandı. Saat 09.30 sıralarında meydana gelen deprem İstanbul'da da fazlaca hissedildi.

'BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNCÜSÜ DEĞİL'

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Çınarcık depremi hakkında açıklamalarda bulundu. Bu sarsıntının büyük depremin öncüsü olmadığını ifade eden Prof. Dr. Barış şöyle konuştu: 'Bu bir öncü deprem değildir. Çınarcık - Armutlu yarımadası, hem kuzeyinde hem güneyinde iki tane fay var. Sıkışmış bir bölge ve bunun gibi 4,4,5 deoprem üretecek onlarca fay var orada. Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar.

'AKTİF FAYLARDAN BİR TANESİ KIRILDI'

Özellikle 39 Erzincan depreminden 99 depremine kadar bütün depremlerin öncü depremlerine baktığımızda, şimdiye kadar öncü deprem aktivitesi yapmamıştır Kuzey Anadolu fayı. Tarihinde böyle bir şey yok. Bu depremin öncü olmadığını, aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söylüyoruz.

'DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ'

Öncü mü, bir sonraki depremi tetikler mi? Artık bizim bunları konuşmamamız lazım. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, mutlaka depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylüyoruz.'

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.