Daha önce taksilere iki sene üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur şunları söyledi: “Taksimetre ücretlerine iki sene üzerine zam isimi altında yüzde beş oranında düzenleme yapılması artan giderlerimizin yanında bizleri çok zorlayan bir durumdu. Yaptığımız başvurular ve görüşmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz taksicilerin çalışma şartlarını görmezden gelmemiş ve her sene yaşanan zam polemiğine son verdi. Bizler için her sene zam yapılacak olmasının karara bağlanması son derece önemli bir durum. Belirlenen oran da esnafımıza nefes aldıracak. İBB yetkililerimize kendim ve esnafım adına teşşekür ediyorum.”

İŞTE YENİ FİYATLAR

Zamla beraber İstanbul'da taksimetre açılış 4 lira olurken kilometre başına alınacak ücret 2 lira 50 kuruş oldu. Kısa mesafe ücreti de 8 lira 75 kuruştan 10 liraya yükseldi.

"MÜŞTERİLER ANLAYIŞ GÖSTERMELİ"

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak.

İTEO Başkanı Yahya Uğur zam oranı ile ilgili müşterilerin taksicilerin çalışma şartlarını da düşünerek anlayış göstermelerini beklediklerini belirtti.