Meteoroloji uzmanı Prof. Orhan Şen tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, hafta sonuna kadar soğuk hava ve yağışın etkisini göstereceği ifade edildi. Şen, "Hafta sonu pazar günü İstanbul ve Marmara'da kar olasılığı yüksek. Eğer sistem düşmez ise pazar akşam veya akşam üstü kar geliyor. Sistem yeteri kadar soğumaz ise kuvvetli karla karışık yağmur olur. Bu sebeple İstanbul'da pazar ve pazartesine dikkat" açıklamasında bulundu.

Diğer yandan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ticari araçlarla ilgili kar lastiği takma zorunluluğunun yarından itibaren başlayacağını belirterek "Ancak eğer şehir içinde çalışıyorlarsa ticari araçlar, bunlarla ilgili kar lastiği takma ve çıkarma sürelerini Valiliklere bıraktık. Sürücülerden istirhamımız, zorunluluk olmasına bakmadan kışın daha rahat etmeleri, kazaya belaya karışmamaları, can ve mal emniyetini sağlamaları adına kar lastiği takmaları." dedi.

Arslan, Karayolları Genel Müdürlüğünün 2017 Yılında Alınan Makineleri Tanıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, milletin yolunu açan, gelişen ve yenilenen teknolojiyi takip eden Müdürlüğün, akıllı yolları akıllı araçlarla donattığını, temizlediğini ve hizmete hazır hale getirdiğini söyledi.

Uluslararası standartlara uygun geliştirilmiş sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yol yapımına öncelik verdiklerini vurgulayan Arslan, bu konuda ciddi mesafe aldıklarını ifade etti. Bölünmüş yollarda yol standartlarını çok yükselttiklerini dile getiren Arslan, daha önce 8 bin 650 kilometre olan sıcak asfaltlı yol miktarının 23 bin kilometrenin üzerine çıktığını aktardı.