İstanbul'daki 'Sahte Pasaport' Soruşturmasında 24 Tutuklama

İstanbul'da Türkiye'ye legal ya da illegal yollardan girmiş kişilere sahte kimlik ve pasaport düzenledikleri iddiasıyla gözaltına alınan 86 şüpheliden 24'ü tutuklandı.

İstanbul'daki 'Sahte Pasaport' Soruşturmasında 24 Tutuklama

İstanbul'daki 'Sahte Pasaport' Soruşturmasında 24 Tutuklama

Bazı kamu görevlilerinin, aracı şahıslar vasıtasıyla Türkiye'ye legal ya da illegal yollardan girmiş aralarında "Yabancı Terörist Savaşçı" çerçevesinde işlem yapılmış yabancıların da bulunduğu kişilere sahte kimlik ve pasaport düzenledikleri iddiasıyla gözaltına alınan 86 şüpheliden 24'ü tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca bazı kamu görevlilerinin, aracı şahıslar vasıtasıyla Türkiye'ye legal ya da illegal yollardan girmiş Türk vatandaşı olmayan ve aralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce işlem görmüş "Yabancı Terörist Savaşçı" kapsamında bulunan yabancıların da bulunduğu kişilere, belgesi gerçek muhteviyatı itibarıyla sahte kimlik ve pasaport düzenledikleri gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı verilen 161 şüpheliden 18'i nüfus memuru 7'i de polis memuru olmak üzere 86'sı yakalandı.

Soruşturma kapsamında işlemleri tamamlanan 86 şüpheliden 3'ü nüfus memuru olan 11'i savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakılırken, diğer 75 şüpheli İstanbul Adliyesine sevk edildi.

İfadesi alınan 18 şüphelinin serbest bırakılmasına karar veren savcılık, aralarında 1'i adliye katibi ve 1'i de nüfus memuru olan 23 şüpheliyi adli kontrol talebiyle serbest bırakılması, 14'ü nüfus memuru, 5'i polis memuru olmak üzere 34 şüpheliyi tutuklanması talebiyle hakimliğe gönderdi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, ifadesi aldığı 24 şüphelinin atılı suçlamalardan tutuklanmasına, 10 şüphelinin ise adli kontrol talebiyle serbest bırakılmasına hükmetti. Hakimlik, savcılığın adli kontrol talebi uygulanmasını istediği 23 şüpheli hakkında da adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmetti.

Böylece soruşturma kapsamında 33 şüpheli adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR