15 Temmuz’da hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kağıthane, Şişli ve Sarıyer bölge yapılanması içinde oldukları tespit edilen ve haklarında tutuklama kararı çıkarılan 97 zanlıdan 60’ı emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

FETÖ’ye bağlı oldukları ve örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock’u kullandığı öne sürülen ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan 36 FETÖ’cünün yakalanması için İstanbul başta olmak üzere 6 ilde eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi.

Düzenlenen operasyonlarda, baskın yapılan adreslerdeki aramaların sürdürüldüğü ve adreslerde bulunamayan 37 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

FETÖ’NÜN YURTDIŞI YAPILANMASINA DARBE

Diğer yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hain darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasında bulunan 36 kuruluşun yönetici ve temsilcileri ile birlikte, bu kuruluşlara Türkiye'den para gönderdiği öne sürülen 143 kişi için gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Emniyet güçleri bu kişilerden 15’ini yakaladı.

BURSA’DA BYLOCK OPERASYONU

Bursa'da, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında, harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nden ekipler gerçekleştirdikleri eş zamanlı operasyonlardada, "ByLock" kullandıkları ve örgüte para desteğinde bulundukları tespit edilen 16 kişiyi gözaltına alınmştı.