Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Ege Denizi ve Midilli'inin güneyinde yaşanan 6,2 şiddetindeki bir depremin doğal olduğunu söyleyerek, "Normal bir deprem, orada bulunan fayların cinsinden dolayı 6-6,5 şiddetinde depremlerin meydana gelmesi gayet normall. Bir hafta, 15 gün ya da bir ay devam edecek artçıların yaşanması doğal. 5-,5,5 şiddetinde artçılar da olabilir." ifadesini kullandı.

Ege Denizi'ndeki depremi açıklayan Özener, 15.28'de, 6.2 şiddetinde meydana gelen depremin ilk gelen verilere göre 20 kilometre derinlikte gerçekleştiğini belirterek, sığ, yüzeye yakın bir deprem olması sebebiyle de 400-500 kilometre mesafeden, İstanbul'dan da hissedildiğini vurguladı.

Depremin daha derinde gerçekleşmesinin daha az alana etki edeceğini söyleyen Özener, şunları kaydetti:

"Bu deprem yüzeye yakın gerçekleştiği için daha geniş bölgeye yayıldı. Ege Denizi, Midilli'inin güneyi için bu şiddetteki bir deprem doğal bir deprem. Normal bir deprem, oradaki fayların cinsinden dolayı 6-6,5 şiddetinde depremlerin yaşanması gayet normal. Depremin artçıları devam edecekir. Bir hafta, 15 gün ya da bir ay devam edecek artçıların yaşanması gayet doğal. 5-,5,5 şiddetinde de artçılar yaşanabilir. Onlara da biraz hazırlıklı olmamız gerek. Vatandaşların da duyarlılıkla hareket etmesi lazım. Binalarda hasar oluşabilir. Vatandaşlara, AFAD'ın ikazlarını göz önünde bulundurarak, bundan sonraki süreci geçirmelerini tavsiye ediyorum."

Özener, herkese geçmiş olsun temennisinde bulunarak, depremle yaşamaya alışılması ve duyarlı davranılması gerektiğini belirtti.

Depreme hazırlık zamanlarında daha hızlı yol alınması gerektiğini söyleyen Özener, "Doğa uyumuyor. Yarın olacakmış gibi tedbirlerimizi çoğaltmamız gerek. Deprem anı, öncesi ve sonrası bir bütün. AFET yönetimi konusunda daha da çalışmamız gerekir." dedi.