“Avrupa Hareketlilik Haftası”, 2002 senesinden bu yana Avrupa ve dünya genelinde birçok şehirde kutlanmakta. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşecek etkinliklerle çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri konusunda farkındalık oluşturulması amaçlanmakta. 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’na bu sene 48 ülkeden 2 bin 310 şehir katılmakta. Hafta boyunca katılımcı şehirler, şehir merkezlerinde motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması, toplu ulaşım ve sürdürülebilir hareket alternatiflerinin teşviki ile farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından organize edilen etkinlikler çerçevesinde 22 Eylül Cuma günü 06.00-19.00 saatleri arasında Kartal-Bostancı sahil yolu Bostancı istikameti motorlu araç trafiğine kapatılarak; yaya, bisiklet ve toplu taşıma araçlarına tahsis yapılacak. Etkinlikler, Kartal İDO İskelesi ile Bostancı arasında saat 14.00’te başlaması bekleniyor ve bisiklet turu ile devam yapacak. Toplu ulaşıma teşvik ve farkındalık oluşturmak nedeniyle 22 Eylül Cuma günü İstanbul’da toplu ulaşım yüzde 50 indirimli olacak..

Öte yandan İETT, 16 Eylül’de Kış Tarifesine geçeceğini duyurdu!

İETT okulların açılması ile beraber 16 Eylül Cumartesi gününden itibaren kış tarifesine geçiyor. Yoğun geçen yaz sezonunun ardından periyodik bakımları yapılan otobüsler; güvenli, konforlu ve keyif dolu seferlerine kış tarifesine göre devam edecek.

İETT yeni eğitim-öğretim yılı başında kış tarifesine bağlı olarak otobüs ve sefer sayılarını artırıyor. 2014 kış sezonuna göre yeniden düzenlenen sefer saatlerini yolcularımız, 16 Eylül Cumartesi gününden itibaren www.iett.istanbul ve MobİETT uygulamasından öğrenebilirler.

Yaz tarifesine ek olarak 471’i otobüs 40’ı da metrobüs olmak üzere araç eklenecek. Böylece toplam araç sayısı geçen kış 4587 iken bu kış 5058’e, metrobüs sayısı ise 460’dan 480’e çıkacak. İETT geçtiğimiz yıl kış seferlerine oranla bu yılki kış seferlerinde artırma yaparak yoğunluğun azalmasını hedefliyor.

Okulların açılmasıyla birlikte trafiğe katılacak çok sayıda öğrenciyi göz önüne alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar uyarınca okulların açılacağı ilk gün toplu taşıma seferleri artırılacak. İETT, İstanbul Otobüs AŞ, Özel Halk Otobüsleri, metrobüs, Nostaljik Tramvay, Tünel, Şehir Hatları vapurları ile Ulaşım AŞ`ye ait metro, hafif metro, tramvay ve finüküler araçları okulların açılacağı ilk gün sefer sayıları artırılmış olacak.