İstanbul'da Kamu Kurumlarına HES Zorunluluğu

Koronavirüsün yükselişe geçtiği İstanbul'da kamu kuruluşlarına girişlerde yeni bir uygulama getirildi. Valilik açıklamasına göre 23 Eylül tarihinden itibaren bu düzenleme geçerli olacak.

İstanbul'da Kamu Kurumlarına HES Zorunluluğu

İstanbul'da Kamu Kurumlarına HES Zorunluluğu

İstanbul Valiliği koronavirüs için yeni bir önlem aldı.

Söz konusu karara göre, 23 Eylül tarihinden itibaren tüm kamu kurumlarına girmeden önce HES kodu alınması zorunlu hale getirildi.

İstanbul Valiliği'nin konuyla ilgili aktarılan yazılı bilgilendirmede, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin aldığı karara göre 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımı mecburi oldu.

Bu karara göre, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri’ne randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde HED kodu almak zorunlu hale getirildi. Bu tedbire uyum sağlamayan vatandaşlar hakkında idari işlem yapılacağı kaydedildi:

İstanbul Valiliğinin konuya yönelik aktardığı bilgi tam olarak şöyledir:

''Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır.''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR