Anadolu Yakası’nda yapılan çalışmada, kara ve deniz yolundan giriş ve çıkışların tutulduğu bilgisine ulaşıldı. İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın başında olduğu uygulama için bin 500 polis görevlendirildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan tarafından hazırlanan ve yönetilen uygulama Anadolu Yakası’nda yapıldı. “Kurtkapanı-7” olarak isimlendirilen uygulama dahilinde 14 ilçede uygulama noktaları belirlendi. Şubelerde ve ilçelerde çalışan bin 500 polislerin görev aldığı çalışmada, Anadolu Yakası adeta ablukaya aldı. Kara ve deniz yolunda tüm giriş ve çıkışlarda kontrol noktaları oluşturuldu. Sabiha Gökçen Havalimanı ve iskelelere de ekipler yerleştirildi.


Kadıköy, Üsküdar, Maltepe gibi denize kıyısı olan bölgelerde deniz polisi görev yaptı. Kıyıdaki yat ve tekneleri denetleyen deniz polisi, kıyıdan gözlem desteği de verdi. Uygulamada Havacılık Şube Müdürlüğü ekipleri de görev yaptı. Polis helikopterleri, uygulama bölgesinde karşılıklı uçuşlar gerçekleştirildi. Uygulama noktalarından kaçmak isteyenle yerdeki birimlere iletildi.

Yapılan bu kapsamlı uygulamanın yakın bir zamanda Avrupa yakasında da uygulanacağı bilgisine ulaşıldı. yapılan kontroller İstanbul'a gerçekleşebilecek olası bir terör saldırsına karşı gerçekleştiriliyor.