İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirde olabilecek terör olaylarına fırsat vermemek amacı ile operasyonlarını ara vermeden devam ettiriyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıkladığı raporlardan edinilen bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü güçleri tarafından terör örgütü DEAŞ'a ilişkin 15 Ağustos 2016 ile 15 Ağustos 2017 tarihlerinde 117 başarılı operasyon gerçekleştirildi.

Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 648 kişi ele geçirilirken, işlemlerinin bitmelerinin ardından adliyeye gönderilen şüphelilerden 282'si tutuklandı, 144'ü adli kontrol kararı ile 155'i ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve başka suçlardan dolayı aranan 67 şüphelide başka şubelere teslim edildi. Güvenlik ekiplerine karşı silahlı direnişte bulunan1 kişi ise etkisiz hale getirildi.

TELAFER DEAŞ’TAN TEMİZLENDİ

Irak güçleri, Türkmen şehri Telafer'de terör örgütü DEAŞ'ın savunma hattını kırdı ve şehir merkezi ile Eski Şehir bölgesine ulaştı. Reuters'in verdiği bilgiye göre, Irak güçleri Telafer'i tamamen geri aldı.

Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ve Fransız Savunma Bakanı Florence Parly ile Bağdat'ta gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan Caferi, terörle mücadele birimlerinin Telafer kalesine hakim olduklarını aktardı.

Teafer operasyonunun askeri operasyon şefi General Abdelamir Yarallah'ın yaptığı açıklamada, Telafer Kalesi'nde Irak bayrağının dalgalandırıldığı belirtildi.