Ajancılık oyanmaya kalkan Alman vatandaşı, Taksim' de Gezi Parkı karşısındaki bir otelde gelip kayıt yaptırdı. Bilhassa  Gezi Parkına bakan bir odayı seçmek istedi. Ajan E. M. S. gece vakitlerinde otelden dışarı çıkış gerçekleştirdi. Sabah vakitlerinde ise otel odasından caddeye doğru bildiri kağıtları saçıldığını gören otel görevlileri durumu polise bildirdi.

DÜZENEK UZAKTAN KUMANDA İLE ÇALIŞTIRILDI

Çok vakit geçmeden olay yerine intikal eden polis mensupları bildirinin hangi odadan atıldığını saptayarak odaya baskın düzenledi. Otel odasına giren polis mensupları odada otelden ayrı internet ağı, kamera sistemi ve yazıcıdan oluşan düzenek ile karşılaştı.  Otel odasında inceleme yapılabilmesi için Olay Yeri İnceleme mensupları getirildi. Ekipler odada derinlemesine bir inceleme başlatarak delil toplamaya çalıştı. Polis mensupları, düzeneğin özel olarak kurulduğunu uzaktan kumanda ile çalıştırıldığını fark etti.

POLİS ALMAN ŞÜPHELİYİ ARIYOR

Alman pasaportuna sahip olan E. M. S.' nin hazırladığı bildiriyi dağıtmak adına internet üzerinden yazıcıya komut vererek bildirilerin sokağa düşmesini sağladığı tespit edildi. Odadaki kamera sistemi ile de bütün bu sistemin çalışıp çalışmadığı kontrol ettiği anlaşıldı. Polis siyasi içerikli bildirilerin atıldığı düzenek ile alakalı olarak ajan olma şüphelisi olarak E.M.S.' yi arıyor. Polis, olaya dair geniş çaplı soruşturma başlattı.