İstanbul'da 60 Günlük Su Kaldı

İstanbul’un yağış almaması nedeniyle ortaya korkutan görüntüler çıktı. Uzmanlar ilerleyen günlerde de kuraklık beklediğini açıklarken yağmur yağmaması durumunda İstanbul'da 6 günlük suyun kaldığın belirtti.

İstanbul'da 60 Günlük Su Kaldı

Yaz aylarının oldukça kurak geçirilmesinin ardından Eylül'ün ilk haftasını da geride bıraktık. Sıcaklığın düşmemesi nedeniyle İstanbul'daki barajların doluluk oranı Temmuz ayında yüzde 60.78 olarak açıklanmıştı ve bu oran şimdilerde yüzde 44'ün altına düştü.

Milliyet'te konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'un 60 günlük suyu kaldığını belirterek şunları söyledi:

'Şiddetli, hızlı ve yüzeysel akışla boşa gidecek yağışlar su havzalarını yeterince besleyemiyor. İstanbul'un su toplama havzaları imara açıldığı için yağışlar, toprağa karışamıyor. Şehirde yeşil alan kalmadı. Yağmur suyu yüzeysel akışla denizlere, kanalizasyon sistemine gidiyor. Kuraklıkla böyle mücadele edemeyiz. Melen Barajı ivedilikle tamamlanıp, hizmete girmeli. Melen Barajı faaliyete geçmediği takdirde büyük sıkıntı yaşanır. İstanbul'un su kaderi bir anlamda Melen Barajı'na bağlı. Yeni barajlara da ihtiyaç var ancak baraj yapacak yer kalmadı. Eldeki barajlar ancak 5 milyon kişiye yetecek suyu biriktiriyor. Melen'den gelen su da 5 milyon kişiye yetecek düzeyde. Kentin gerçek nüfusu 20 milyon ve aslında mevcut potansiyelin iki katı daha su gerekiyor. Tek kaynağımız yağmur. Kuraklık devam ederse, önümüzdeki yaz su seviyeleri dibe vurur. İstanbul'un günlük su ihtiyacı 3.2 milyon metreküp. Su tasarrufu, kayıp, kaçakların önlenmesiyle bu oranı 2.5 milyon metreküp seviyesine düşürmemiz mümkün.'

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Adil Tek de konuya ilişkin şunları söyledi: 'İklim modellemeleri önümüzdeki Ekim ve Kasım aylarının da kurak geçeceğini gösteriyor. Sıcaklıklar bir miktar düşse de yağışları sel şeklinde göreceğiz. Bu tür yağışlar toprağa ve su kaynaklarına karışmadan yüzeyden akıp gidiyor. Son yıllarda ortaya çıkan yağış rejimi toprağı doldurmadığı gibi yeraltı suları da beslenemiyor. İstanbul açısından büyük su riski var ama kimse görmek istemiyor. Kent genelindeki barajların doluluk oranı yüzde 40'lara gerilemiş vaziyette. Melen'den gelen su dahil olmak üzere her gün barajlardaki suyun yüzde 0.8'i azalıyor. Bu oran 0.6'ya çekilmeli. Şayet hiç yağmur yağmazsa bugünden itibaren 60 günlük suyumuz kaldı. Düzgün su politikaları hayata geçirilmezse birkaç yıl içinde ciddi sıkıntılar yaşanır.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR