Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre haftasonu ülkenin birçok yerinde kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli rüzgar ve bazı bölgelerde kar yağışı etkili olacak. Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Osmaniye, Giresun, Tunceli ve Bingöl çevreleri ile Antalya'nın doğu bölgelerinde şiddetli olmak üzere kıyı kesimler, İç Ege’nin güneyi, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla beraber yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

İstanbul'un Anadolu Yakası'nın yüksek yerlerinde kar ve karla karışık yağmur etkili oluyor. Şehir genelinde dün gündüz ve akşam etkili olan sağanak, gece vakitlerinde Kartal, Pendik, Sultanbeyli ve Çekmeköy ilçelerinin yüksek kesimlerinde yerini kar ve karla karışık yağmura bıraktı.

Kar yağışı genellikle hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü Kartal Yakacık ve Aydos Ormanı civarında etkisini gösteriyor.
Ülke genelinde mevsim normalleri civarında sgörülen hava sıcaklıklarının, iç kesimlerde azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ve Antalya'nın doğu kesimleri ile Osmaniye ve Tunceli çevrelerinde şiddetli yağmur ve sağanak, Batı ve Orta Karadeniz'in iç yerlerinde, Sakarya, Bilecik, Kütahya ve Bingöl çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ( buzlanma, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.