Kuzey kesimlerinde İstanbul’a ilk kar yağışı gerçekleşti. Kısa süre yağan kar yağışından dolayı Kuzey Marmara Oto Yolu Girişi bir anda beyaza büründü. Sonrasında yağmurun yağmasıyla beraber az miktardaki kar eridi. Meteoroloji, İstanbul için kar uyarısında bulunmuştu. İstanbul'da Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kar yağışı uyarıları belediye ekiplerini de harekete geçirdi. Belediye ekipleri ana yollara kar küreme ve tuzlama araçları yerleştirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla birlikte yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak, Bolu, Muş, Bitlis, Şırnak, Van'ın güneyi, Hakkari, Bingöl, Diyarbakır ve Batman'ın kuzey kesimleri ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

İSKİ’DE UYARMIŞTI

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), sayaçları donmaya karşı korumaları için İstanbullulara gerekli uyarıları yaptı. İSKİ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, soğuk hava dalgasıyla beraber sıcaklıkların hissedilir derecede (8-16 derece) düşerek mevsim normallerinin altına ineceğinin tahmin edildiği ifade edildi.

Hava sıcaklığının 0 santigrat derecenin altına inmesi ile su sayaç ve tesisatları, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabildiği söyleyen açıklamada şöyle denildi: "Sayaçların donmaya karşı korunması abonelerin yükümlülüğündedir. Kar soğuğuna hazırlanarak, su tesisatı ve sayaçlarda donma dolayısıyla olabilecek arızaların önlenmesi için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Açıkta bulunan su boruları soğuk hava ile temas etmemesi için kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Sayaçlar açıkta ise kesinlikle muhafaza altına alınmalı, izolasyon malzemeleri ile korunmalıdır. Abonelerimiz, alınan önlemlere rağmen, yaşanan sorunların çözümü için Alo 185 Çağrı Merkezimizi arayabilirler."