İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Akçayoğlu, "İstanbul Yeni Havalimanı”nın Türkiye’nin yanı sıra dünya havacılık sektörüne de çok büyük fayda sağlayacağını ifade etti. Birçok havayolu firmasının başvuruda bulunacağını düşündüğünü aktaran Akçayoğlu, uçuş fiyatlarının ucuzlamasına hizmet edileceğini dile getirdi.

Akçayoğlu, Almanya’nın Leipzig şehrinde yapılan Uluslararası Ulaştırma Buluşması’nın 2017 senesinin değerlendirildiği konferansta söz aldı. Türkiye’nin jeografik konumlanmasından ötürü rekabet açısından öncelikli bir yerinin olduğunu ifade eden Akçayoğlu, enerji sektöründe bir kesişim noktası oluşturmasının da bunda etkili olduğunu dile getirdi.

YENİ HAVALİMANININ YARISI TAMAMLANDI

Son 15 senede havacılık alanında dev atılımların kaydedildiğini dile getiren Akçayoğlu, açılan havalimanları sayesinde yolcu sayısında büyük artışlar yaşandığını dile getirdi.

Yeni havalimanının nihai vaziyetine dair açıklamalarda bulunan Akçayoğlu, 2018 yılı içerisinde havalimanı projesinin nihayete erdirilmesinin amaçlandığını ifadelendirdi. Hava şartları ve başka birçok elde olmayan sebeplerin parametreleri değiştirdiğini vurgulayan Akçayoğlu, tüm bu durumların gözetilerek en geç 2018 senesinde inşaatın tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Coğrafi konum nedeniyle diğer ülkelerin havalimanlarından birçok frekans olacağını belirten Akçayoğlu, slot sayısının yüksek olmasını beklediklerini ifade etti.