İstanbul 3. Havalimanının inşaat çalışmaları ara verilmeden dev gibi bir kadroyla devam ediyor.Yapımında 31 bin çalışanın yer aldığı İstanbul Yeni Havalimanı'nın yeni görüntüleri binlerce metre yükseklikten çekildi.

Edinilen bilgilere göre, dünya havacılığının merkezi konumuna yükselecek İstanbul Yeni Havalimanı inşaat faaliyetleri önemli derecede hızlandı.

İlk etabının 29 Ekim 2018 tarihinde açılması hedeflenen havalimanı inşaatının son durumu binlerce metre yükseklikten görüntülendi. Yüksekten çekilen fotoğrafta, terminal alanını ve pistleri net bir şekilde görmek mümkün.

Yeni havalimanının yapımı yüzde 61 oranında tamamlandı. İnşaatın bitmesinden sonra tüm etapları 6 pistten oluşacak havalimanı, 4 etabının tamamlanmasının ardından 150 milyon yolcu kapasitesi olacak.

İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon metrekare ve dünyanın bir çatı altında bulunan en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta senede 90 milyon yolcuyu taşıyacak.

Yolcu kapasitesindeki artış özelliğinden dünyanın en büyük havacılık merkezi konumuna yükselecek, 29 Ekim 2018 tarihinde açılması düşünülen İstanbul Yeni Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin yeni görüntüleri çekildi.

İnşaatı yapılan kule 'lale' çiçeğinden ilham alınarak hazırlanıyor. Tamamlandığında 17 kat olacak kule, 90 metre yüksekliğinde olacak.