İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğünün Ispanak İncelemesi Sonuçlandı!

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü, zehirlenme vakalarından sonra ıspanaklardan alınan numunelerde zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmadığını açıkladı.

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğünün Ispanak İncelemesi Sonuçlandı!

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından aktarılan açıklamada, bakanlığa ulaşan tüm ihbarların göz önünde bulundurulduğu, sağlık kuruluşlarına başvuranların evlerinden ve ıspanak satın aldıkları işletmelerden numuneler alındığı, incelenmek üzere bakanlığın laboratuvarlarına gönderildiği bildirildi.

Mikrobiyolojik analizlerde zehirlenmeye neden olacak herhangi bir mikroorganizma bulunmadığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

'SEBZE MEYVE HALLERİNDEN VE TARLALARDAN ISPANAK NUMUNELERİ ALINMIŞTIR'

"Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvarlarımızda yapılan ileri analizlerde yabani otlarda 'atropin ve scopalamin' maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır. Alınan ıspanak numuneleri atropin, scopalamin, pestisit, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrit ve nitrat analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapılmıştır. Akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmamıştır."

‘HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK TESPİT EDİLMEMİŞTİR’

Bununla birlikte numunelerde atropin, scopalamin, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik) nitrit ve nitrat analizleri yönünden uygunsuzluk tespit edilmediğine dikkati çekilen açıklamada,"Sebzelerin tazeliğinin korunması ve daha güzel görünmesi amacıyla satış noktalarında antifriz kullanıldığı yönündeki iddialar üzerine de alınan ıspanak örnekleri antifriz etken maddeleri bakımından taranmış, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir." ifadesine yer verildi.

"ATROPİN VE SCOPALAMİN" MADDELERİNE RASTLANDI

Sebze meyve hallerinden ve tarlalardan alınan ıspanakların içerisine karışmış olan yabancı otların ayıklanmasıyla elde edilen numunelerin yapılan analizlerinde "atropin ve scopalamin" maddelerine rastlandığı belirtilerek, söz konusu maddelerin yer aldığı otlara ilişkin tanımlama işlemleri yapıldığı aktarıldı.

Bu otların halk dilinde Datura Stramonium (Şeytan Elması) ve Atropa Belladonna (Güzel Avrat Otu) tabir edilen yabani otlar olduğu bilgisi verildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz