İstanbul Tabip Odası'ndan Kovid-19 Salgınına İlişkin Açıklama

İstanbul Tabip Odası, koronavirüs salgınında gelinen son durumu, günlük vaka sayısı ve bilhassa İstanbul’daki yoğun bakım doluluk oranlarıyla ilgili geçen akşam açıklamalarda bulundu.

İstanbul Tabip Odası'ndan Kovid-19 Salgınına İlişkin Açıklama

İstanbul Tabip Odası (İTO) şehirdeki koronavirüs tablosunun son durumunu açıkladı:

Basın açıklamasına, İTO Başkanı Dr. Pınar Saip, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Koç ve Dr. Murat Ekmez katıldı. Pozitif hastaları denetlediklerini belirten Koç, koronavirüs hastalarının kullanması gereken ilaçların yeteri kadar bilgilendirme yapılmaması sebebiyle kullanılmadığını belirtirken Ekmez de İstanbul'da salgının ardından üç büyük hastane açıldığını buna rağmen yoğun bakım yatağı beklerken yaşamını yitiren hastalar olduğunu dile getirdi.

Geçen günlerde açıklanan yeni sınırlamaların virüsün hızı ile ölüm oranlarını azaltma noktasında yetersiz kaldığını belirten Pınar Saip, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü var olan vaka sayıları ve ölüm oranlarına bakıldığında ne yazık ki konuyu kontrol etmeye yetmeyecektir. Hastalanan 100 kişiden en azından 2'sinin öleceğini düşünürsek ne kadar çok kişi hastalanırsa o kadar can kaybı olacak bu can kayıplarını mutlaka durduracak önlemler alınmalı ve bu önlemleri almak iktidarın sorumluluğundadır. PCR testi negatif olanların verileri maalesef hala paylaşılmamaktadır. Ayrıca detaylı bilgiler yaş, cinsiyet, bölge, sağlık çalışanı oranları detaylı bir şekilde verilmemektedir. Kasım ayındaki vaka sayıları Nisan ayını geçmiş durumda. İstanbul Türkiye'nin yüzde 20'sini oluşturmaktadır vakaların çoğu da İstanbul'da bulunmaktadır.”

Hastanelerde yatak sayıları ile yoğun bakım servislerinin durumuna ilişkin açıklama yapan Saip, “Özellikle kovid olmayan hastalar için de sıkıntılı bir durum yaşanmaktadır. Kovid-19 dışında yoğun bakım ve ameliyat ihtiyacı olanlar için ayrılan yataklar her geçen gün azalmaktadır. Özellikle 14 günlük bir kapanmanın önemini özellikle vurgulamak istiyoruz ölüm sayılarının azaltılması için. Detayların mutlaka verilmesi gerekiyor bugün geldiğimiz noktada bunun çalışan hastalığı haline gelmiştir çünkü sadece hafta sonu yasaklar konmuştur. Yaşamak için çalışmak zorunda olan insanların yakınları hastalığı haline gelmektedir, alınan önlemler onu göstermektedir. Açıklanan hastane doluluk oranları ve yoğun bakım doluluk oranları gerçek olarak deneyim ve pratikleriyle uyuşmamaktadır. Bu durumda acil kapanma sosyal devlet desteği sağlanarak, kamu ve özel sektörde çalışanlara 1 ay ücretli izin verilerek, esnaf kesimine kira ve muafiyet desteği sunarak kayıt dışı kesime de yurttaşlık gelir hakkı tanıyarak temel ihtiyaçlar dışında her türlü hareketliliğin durdurulması gerektiğini vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

İlaçların kullanımıyla alakalı detaylara işaret eden Dr. Recep Koç, “İstanbul'da bizim kendi izlemlerimiz ve anket sonuçlarına göre pozitif vaka sayısı günlük 9 bin ila 12 bin arasında değişmekte. Bunların içinde 2, 3 misli temaslı olduğunu varsayarsak en az İstanbul'da 300 bin civarı temaslı 100 bini aşan pozitif hasta olduğunu tahmin etmekteyiz. Aile Hekimliği Sistemi, İlçe Sağlık Müdürlüğü olmak üzere 2 basamaklı bir izlem yapıyoruz ama hangi hastamız hastanede hangi hastamız ilaç almış bu bilgilere ulaşamıyoruz. Arkadaşlarımız evlere giderek ilaç dağıtıyorlar fakat gittikleri evlerde tam bir filyasyon çalışması yapamıyorlar. İlaçlar dağıtılıyor ve bu ilaçlar kullanılmıyor fakat ilaçlar hakkındaki yeterli olmadığı için hastalar tarafından ilaçlar kullanılmıyor” dedi.

Tedavisinin hastanede sürdürülmesi gereken koronavirüs hastalarının yatak bulamama sebebiyle hastaneye yatamadığını belirten Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da şu ifadeleri kullandı:

“Yarım tedbir yetmez tam kapanma şart. Türkiye'de 8 aydır kontrol altına alınamayan Kovid-19 salgını Kasım ayında daha da hızlandı. Ne yazık ki Sağlık Bakanı'nın açıkladığı ve gerçeğin bir bölümünü yansıtan ölüm sayıları bile her geçen gün yükselmekte. Bugün Türkiye'de binlerce Kovid-19 hastası hastaneye yatması gerektiği halde yatak bulamamakta, bir yoğun bakım yatağının boşalması ve böylece sıranın kendisine gelmesini beklemektedir. Türkiye'de 35 bin insanın hayatını kaybettiği bu salgın sürecinin birincil derece sorumlusu yetkisiz Bilim Kurulu değil bu süreçten başarı hikayesi çıkarıp politik rant elde etmeye çalışan AKP iktidarıdır.”

“SALGININ BAŞKENTİ İSTANBUL”

İTO Korona İzleme Grubu aracılığıyla düzenlenen rapora göre İstanbul'da yoğun bakım yatağı problemi olduğunu ifade eden Ömeroğlu, “İstanbul salgının başkenti konumunu korumaktadır. İstanbul'da çok ciddi yoğun bakım yatak sıkıntısı yaşanmaktadır. Özel hastane patronları bu salgın günlerinde dahi kendi karının peşinde koşmakta, pandemi piyasasından pay kapmak için bir yandan SGK'dan ödeme alırken öte yandan can derdindeki vatandaşlardan para almaya devam etmektedirler. Kamu sağlık kurulları ihtiyaca cevap vermez ve özel hastane patronları para ödeyemeyen vatandaşları hastanelere kabul etmezken kendisi de hastane patronu olan Sağlık Bakanı duruma seyirci kalmakta, özel hastane yataklarını kamusal kullanıma açmaktan ideolojik politik zevklerle kaçınmaktadır” diye konuştu.

Dr. Murat Ekmez de İstanbul'da kritik düzeyde yoğun bakım yatağı problemi olduğunu belirterek şu bilgileri aktardı:

“İstanbul'da insanlar acil müşahede odalarında yatak beklerken yaşamlarını yitiriyorlar. Yoğun bakım demiyorum servis yatağı beklerken insanların yaşamlarını yitirdiği bir kent İstanbul artık. Durumun Marmara bölgesinde de çok vahim olduğu ortada. Pandeminin ardından İstanbul'da 3 tane büyük hastane açıldı. Bütün bunlara rağmen kamu hastanelerinde günlük ortalama 30, 40 hastanın yatak bekler durumda olduğunu biliyoruz.”


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR