İstanbul Tabip Odası'ndan Coronavirüs Açıklaması

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip coronavirüs ile ilgili bir açıklama yaptı ve "Hastaların çoğu bu virüsü evde geçiriyor ve biz farkında değiliz." ifadesini kullandı.

İstanbul Tabip Odası'ndan Coronavirüs Açıklaması

Çin'in Vuhan kentinden yayılan coronavirüs salgını birçok ülkeye yayılırken, Türkiye'nin sınır komşularında da görüldü. Bu durum vatandaşlar üzerinde panik yaratırken, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip rahatlatan bir açıklama yaptı.

Coronavirüsle ilgili basın toplantısı düzenleyen oda, hastalığın virüse yakalananların yüzde 15'inde ağır seyrettiğini belirtti. Saim açıklamalarında, "Paniğe kapılmamalıyız. Bu hastalık hep kötü seyretmiyor. Hastaların çoğu bu virüsü evde geçiriyor ve biz farkında değiliz. Şimdiye kadarki gözlemlere göre Covid-19, hastalananların yüzde 85'inde hafif, yüzde 15'inde ağır seyrediyor; ağır seyredenlerin de yüzde 5-7 kadarı yoğun bakım ihtiyacı gerektiriyor ve yüzde2-3'lük, bir ölüm oranı görünüyor. Bizlerin en çok dikkat etmesi gereken konu ise el temizliğidir. İnsanlarla çok yakın temasta bulunmamak ve hasta olan insanlarla aynı ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmelidir." ifadesini kullandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR