İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, etkili olan yağışa dair, ilk yağıştan sonra 2 bulut kütlesinin daha Trakya üzerinden İstanbul'a doğru geldiğini aktararak "Gelen bulut, pilotların 'Charlie Brown' (CB) olarak nitelendirdiği tehlikeli bir bulut türü." ifadelerini kullandı.

Şen, İstanbul'da etkili olmaya başlayan yağış ve fırtınaya dair AA muhabirine verdiği demeçte, yağışın aralıklarla süreceğini kaydetti.

Deniz üzerinde etkili olan bulutun İstanbul'a doğru gelmeye sürdürdüğünü anlatan Şen, "Gelen bulut, pilotların 'Charlie Brown' (CB) olarak nitelendirdiği tehlikeli bir bulut türü. İstanbul'da yağış bırakan bulut ise yaklaşık 15 kilometre kalınlığında ve yaklaşık 6 kilometre genişliğinde bir bulut. Bulut kütlesinin kendi içinde çok kuvvetli hareketleri mevcut. O yüzden pilotlar bu tür bulutu görünce bu bulutlara yaklaşmaz. Çünkü bulut kütlesinin kendi içindeki hareketler küçük uçakların kanatlarını kırabiliyor." diye konuştu.

METREKAREYE 50 KİLOGRAMA KADAR YAĞIŞ

Bu bulut türünün bıraktığı yağmur damlalarının normal damlalardan en az 5 kat daha iriolduğunu ve bu büyüklüğün sel ve su baskınlarına neden olduğunu dile getiren Şen, "İlk yağıştan sonra 2 bulut kütlesi daha Trakya üzerinden İstanbul'a doğru geliyor. Tekrar Küçükçekmece, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Maltepe ve Kartal ilçelerine yağış bırakacak. Sel ve su baskınlarına sebep olabilir. Metrekareye 50 kilograma kadar yağış düşebilir. Dikkatli olmak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Yağışın gece boyunca aralıklarla süreceğini aktaran Şen, Sabah saatlerinden itibaren ise yağışın etkisini yitireceğini kaydetti.