29 Ekim tarihinde resmi açılışı gerçekleşen İstanbul Havalimanı'nda Meteoroloji Kulesi ile ilkler devam ediyor. Türkiye'de ilk defa bir havalimanına yapılan Meteoroloji Kulesi sayesinde havayolu şirketlerine anlık hava durumu bilgisi ve hava raporu iletilebiliyor.

Türkiye'de ilk defa bir havalimanına Meteoroloji Kulesi yapılarak 29 Ekim tarihinde hayata geçti. 31 Ekim'den itibaren THY'nin 5 noktaya seferlerinin başladığı İstanbul Havalimanı'na yapılan kule, dünyanın en ileri meteorolojik teknik cihazları ve radar ile donatıldı. Kule sayesinde havayolu şirketlerine hava durumu raporu ve beklenen hava tahmin bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeli tarafından 7 gün 24 saat anında iletilebiliyor.

PİSTLERİ GÖZLE GÖREREK DE GÖZLEM YAPIYORLAR

Meteoroloji Kulesi yüksekliği 25 metre, analiz ofis yüksekliği ise 22 metre oldu. Meteoroloji Kulesi'nde çalışanlar meteorolojik teknik cihazların verilerini hava raporlarında kullandıkları gibi aynı zamanda da havalimanında bulunan pistleri gözle görerek de gözlem ve tahminde bulunabilme imkanına sahip oldu. Hava gözlem ve raporları için son teknoloji kullanılan Meteoroloji Kulesi Türkiye'de de bir ilk oldu. Kule, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun tarafından hizmete açıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.