İstanbul Boğazı'nda son dönemlerde gerçekleşen renk değişikliği görenleri şaşırtıyor. Son bir iki haftadır gündüzleri boğaza bakan İstanbullular, suların her zamanki renginden farklı bir renge olduğunu görüyor. Boğaz sularında günlerdir Turkuazımsın,İstanbul’daki balıkçılar bu rengin en yakın şahitleri.

BALIKÇILARIN ENTERSAN TAHMİNLERİ BULUNUYOR

Balıkçıların renk değişimiyle ilgili Balıkçıların enteresan farklı tahminleri var. Kimi depremin etkisinden, kimi deniz analarının yok olmasından kimi de boğaza bir kanaldan temiz su verilmesinden söz etti.Hepsinin ortak olduğu bir şey varki oda boğazın suyunun renginin değişik olduğudur.

İLK DEFA BOĞAZIN RENGİ DEGİŞMİYOR

Bir çok kişiye göre "esrarengiz" "nedeni belirsiz" bu olayı benzerlerine aslında geçtimiz senelerde ve dönemlerde de denk gelindi. Tek fark söz konusu renk değişimi geçtiğimiz senelere kıyasla daha uzun sürdü, 2 haftayı aştı.

"ÇOK İYİ BİR İŞARET. BU BİR BEREKET"

Aslında İstanbul Boğazı'ndaki bu renk değişimi, bereket anlamına geldiği söylendi. hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, bu renk değişiminin son 10 gündür bütün Karadeniz'de yaşandığını belirtti. Saydam" bu bir berekettir "dedi.