20 Nisan 2019
  • Istanbul 9.44°
  • Ankara 1.67°
  • Izmir
İmsak 04:38
Güneş 06:11
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:55
Yatsı 21:22
BIST96.861
Dolar5,8132
Euro6,5531
Altın238,58

İstanbul Belediye Başkanları

İstanbul belediye başkanları listesi 2016? İstanbul belediye başkanları hangi partiden? İstanbul belediye başkanı kimdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

İstanbul Belediye Başkanları

Belediye Başkanları Cumhuriyet açıklandığında İstanbul’da yerel yönetici olarak Haydar bey (Yuluğ) vazife yapıyordu.

14 Ekim 1930’da yerel seçimler gerçekleştirildi. İstanbul Umumi Meclisi, Vali ve Belediye Başkanı Muhittin bey tarafından 6 Kasım 1930’da açıldı. Mart 1957’de vilayet ile belediye ayrıldı. Bu sırada imar çalışmaları sebebiyle Belediye Meclisi tarafından 1 Haziran 1957 tarihinde Adnan Menderes’e ‘’İstanbul Fahri Belediye Reisi’’ makamı verildi. Cumhuriyet rejimi de, başkent belediye idaresinin diğer belediyelerden ayrılması ve ayrı yasa ile yapılması prensibini sürdürmüştür.

27 Mayıs 1960 ardından kentin idaresinde bir süre istikrar kurulamadı. 10 Haziran 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeni seçimlere dek belediye başkanlarının vazifelerine son verilerek Belediye Kanununun 94.maddesi uyarınca atama yoluyla başkanlar getirilmesi kararı alındı. İstanbul’da üç senede 7 kez belediye başkanı değişti. 1961 Anayasasına göre 27 Temmuz 1963 tarihinde onaylanan yasa ile belediye başkanlarının seçiminde tek dereceli çoğunluk sistemi kabul edildi. 17 Kasım 1963’te yerel seçimler gerçekleştirildi ve İstanbul’un seçimle göreve gelen ilk belediye başkanı Haşim İşcan oldu.

3030 Sayılı Yasa ile başlayan Büyükşehir Belediyesi döneminin 26 Mart 1984 tarihinde gerçkleştirilen ilk seçiminde Bedrettin DALAN belediye başkanı olarak seçildi.

BAŞKANLIK YAPTIĞI TARİH BAŞKANIN ADI SOYADI

*15 Nisan 1923 - 8 Haziran 1924 Haydar Bey
*9 Haziran 1924 -20 Ocak 1926 Emin Erkul
*29 Ocak 1926 - 4 Aralık 1938 Muhittin Üstündağ
*8 Aralık 1938 -16 Ekim 1949 Lütfi Kırdar
*24 Ekim 1949 - 26 Ekim 1957 Fahrettin Kerim Gökay
*12 Temmuz 1957 - 5 Ekim 1957 Kemal Hadımlı(vekil)
*29 Kasım 1957 - 11 Mayıs 1958 Mümtaz Tarhan
*14 Mayıs 1958 - 24 Aralık 1958 Ethem Yetkiner
*25 Aralık 1958 - 27 Mayıs 1960 Kemal Aygün
*27 Mayıs 1960 - 14 Haziran 1960 Refik Tulga
*14 Haziran 1960 - 24 Eylül 1960 Şefik Erensü
*24 Eylül 1960 - 26 Şubat 1962 Refik Tulga
*27 Şubat 1962 - 16 Mart 1962 Turan Ertuğ
*8 Haziran 1962 - 22 Haziran 1962 Kadri İlkay (vekil)
*17 Mart 1962 - 30 Ocak 1963 Kamuran Görgün
*31 Ocak 1963 - 28 Şubat 1963 Niyazi Akı (vekil)
*28 Şubat 1963 - 9 Aralık 1963 Necdet Uğur
*10 Aralık 1963 -11 Mart 1968 Haşim İşcan
*12 Mart 1968 - 6 Haziran 1968 Faruk Ilgaz (vekil)
*8 Haziran1968 - 9 Aralık 1973 Fahri Atabey
*14 Aralık 1973 - 11 Aralık 1977 Ahmet İsvan
*14 Aralık 1977 - 12 Eylül 1980 Aytekin Kotil
*12 Eylül 1980 - 30 Ağustos 1981 İsmet Hakkı Akansel (atamayla)
*30 Ağustos 1981 - 24 Eylül 1982 Ecmel Kutay (atamayla)
*24 Eylül 1982 - 26 Mart 1984 Abdullah Tırtıl (atamayla)
*26 Mart 1984 - 28 Mart 1989 Bedrettin Dalan
*28 Mart 1989-27 Mart 1994 Nurettin Sözen
*27 Mart 1994- 6 Kasım 1998 Recep Tayyip Erdoğan
*12 Kasım 1998- 18 Nisan 1999 Ali Müfit Gürtuna
*18 Nisan 1999 - 01 Nisan 2004 Ali Müfit Gürtuna
*01 Nisan 2004 - 22 Eylül 2017 Kadir Topbaş
*23 Eylül 2017 - 28 Eylül 2017 Ahmet Selamet
*29 Eylül 2017 - Devam Ediyor Mevlüt Uysal

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.