İstanbul 9 günden sonra tekrar bir doğal afetle karşılaştı. Sağanak yağış ve böylesi beklenmeyen dolu, 20 dakikada binlerce ev, işyeri ve araca inanılmaz zararlar verdi. Altgeçitlerde bulunan insanlar geçen seferde olduğu gibi tekrar yüzmek zorunda kaldı. İklim değişikliğinin etkilerinden olan anormal havaya karşı tedbirsizlikte değişen bir şey yoktu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, dün İstanbul'a gelen yağış için bugün de Marmara'daki diğer illerinde tedbir almasını önerdi. İBB, son tahmine göre İstanbul'da yağışların akşam saatlerine kadar aralıklarla süreceğini açıkladı. Uzmanlar yağmur suyunun kanalizasyon suyuyla karıştığını belirterek, olası salgın hastalıklara karşı vatandaşları uyardı. Selinden sonra suyla ve gıdayla bulaşan hastalıkların yükselmesinin beklendiği haber vererek, pis su bulaşmış gıdaların tüketmemeleri uyarısında bulunuldu.

Bir hafta boyunca geleceği konuşulan şiddetli yağış ve fırtına dün saat 15.00’te Edirne ve Kırklareli’nden yurda ani bir giriş yaptı, Marmara bölgesini yağış esir altına aldı.

18 Temmuz’daki afetten sonra, dün akşam bir kez daha sağanak yağışa esir olan İstanbul, saat 18.00 sıralarında tamamen karanlığa büründü. Şiddetli yağan dolu hayatı o anda felç etti. Düşen yıldırımlar nedeniyle yangınlar meydana geldi. Ağaçlar devrildi, birçok işyeri ve evi su bastı. Yumurta büyüklüğünde yağan dolu ev ve arabaların camlarının kırılmasına sebep oldu. Marmaray ve Avrasya Tüneli dolu ve şiddetli yağan yağış nedeniyle kapatıldı.

Trafikte otobüs ve otomobillerde pek fazla insan mahsur kaldı. Aksaray Meydanı’nda otobüs, dolmuş ve otomobilde mahsur kalanlar, araçların üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Vatandaşların yardımına itfaiye yetişti.