YÜZDE KIRK İKİ YERLİ ÜRETİM 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacıosman – Yenikapı hattına koyulacak ve sefer aralıklarını 2 dakikaya indirecek 68 vagondan 4’ü daha sisteme dahil edildi.
Seyrantepe Metro Durağı’nda, Hacıosman – Yenikapı metrosu’na özel olarak yüzde 42 yerli üretim olan vagonların 8’e çıkması nedeniyle tören yapıldı.
Hizmete alım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hacıosman – Yenikapı hattına 92 vagonun geldiğini ve tam otomatik sürücüsüz olarak kullanılacak araçların bölüm bölüm raylara indirileceğini bildirildi.
Topbaş, konuşmasında şöyle söyledi:


"160 vagon bu sistemde çalışırken yüzde 30 daha fazla yolcu taşıyabilecek. İstersek daha fazla artırabilir, vagon aralıklarını daha düşürerek bu sayıyı daha çok 500-600 binlere çıkartabiliriz. Çok ileri bir sistem olarak devreye giren bu vagonların özellikleri var. Bahsettiğim gibi insansız bir sistem olarak çalışacak yani sürücüsü yok. Sistem tamamen kendi elektronik bir yazılımla depo alanlarına gidebilecek, devreye girebilecek ve sistem çalışacak. Bu araçlarda özellikle yerli üretimi önemsediğimiz için yüzde 42'sinin yerli olduğunu ifade edebilirim. Gelecekte bu daha da artacak. 68 vagonun bize maliyeti takriben 77,5 milyon avro artı KDV."